EU version

Hájek (STAN): Dodávky zbraní na Ukrajinu po železnici nejsou pro ČR bezpečnostním rizikem

Hájek (STAN): Dodávky zbraní na Ukrajinu po železnici nejsou pro ČR bezpečnostním rizikem
foto: STAN/tiskové materiály/Jiří Hájek
11 / 04 / 2022

RAILTARGET Vám dnes přináší rozhovor s poslancem Jiřím Hájkem (STAN), který je také členem Hospodářského výboru nebo Výboru pro bezpečnost. Co si myslí o podpoře vlaků na alternativní pohon a může podle něj být dovoz zbraní na Ukrajinu bezpečnostním rizikem? Dozvíte se v našem rozhovoru.

Měla by podle Vás Česká republika podporovat vývoj nových hybridních vlaků, například na vodíkový pohon?

Válka na Ukrajině nám ukázala, jak jsme těžce závislí na dodávkách energií, a to je aktuálně z hlediska Ruské federace velmi nepříjemné. Jakákoliv snaha o zajištění stability, samostatnosti a alternativ je pro Českou republiku cestou, jak se ze závislosti vymanit. 

Je ve hře nějaká speciální finanční podpora pro dopravce jako reakce na zvýšení cen pohonných hmot a energií v důsledku války na Ukrajině?

Minulý týden MPO ústy ministra Síkely předložilo balíček opatření, která mají zlepšit ekonomickou situaci v průmyslu a všech firem ve státě. Předpokládám, že by měla zabrat. Zároveň ministr přislíbil, že v případě potřeb se budou opatření modifikovat, jde o živý materiál.

České dráhy a ČD Cargo vozí na Ukrajinu nejen humanitární pomoc, ale i zbraně a vojenský materiál. Může to být podle vašeho názoru potenciální bezpečnostní riziko pro ČR?

Dle informací od všech bezpečnostních služeb, které mám jako člen Výboru pro bezpečnost k dispozici, nic takového zatím nehrozí. 

Tagy