EU version

Export je pro český železniční průmysl klíčový, říká Marie Vopálenská, generální ředitelka ACRI

Export je pro český železniční průmysl klíčový, říká Marie Vopálenská, generální ředitelka ACRI
foto: Redakce/Marie Vopálenská
13 / 03 / 2024

Jaký byl pro český železniční průmysl rok 2023 a jaké jsou ekonomické vyhlídky na rok 2024? V rozhovoru jsme se ptali Marie Vopálenské, generální ředitelky ACRI.

Setkáváme se krátce po skončení tiskové konference ACRI. Jaký byl rok 2023 pro firmy sdružené v ACRI (Asociace podniků českého železničního průmyslu)?

Jsem moc ráda, že rok 2023 dopadl pro naše firmy na výbornou. Sledujeme sedmi procentní růst obratu oproti roku 2022. Celkově jsme na tržbách vykázali 130 miliard korun, což je opravdu skvělé číslo. Ukazuje to stabilitu oboru a růst, a přestože jsme původně očekávali ještě o malinko více, je 7% nárůst naprosto úžasný výsledek. Z  celkové částky přitom 65 miliard korun tvořil export. To je více než 50 procent a je vidět, že právě export je pro naše firmy klíčový. Národní reference jsou také velice důležité, naše firmy si jich nesmírně váží, nicméně, bez exportu by nebyla možnost dalšího růstu.

ACRI pro podporu rozvoje obchodních kontaktů velmi často spolupořádá pro členské firmy různé zahraniční cesty. Kam se chystáte v tomto roce?

V lednu jsme měli možnost se účastnit pracovní cesty prezidenta Petra Pavla do Izraele a Kataru. Pro letošní rok připravujeme tři projekty ekonomické diplomacie. Bude to mise do Itálie, Maďarska, ale také například Indie, což je pro nás zásadní trh. A z veletrhů pak počítáme s naší společnou účastí na nejvýznamnějším evropském veletrhu kolejové techniky -  InnoTrans, který se v září bude konat v Berlíně.

Jsme téměř na začátku roku 2024. Jaká jsou Vaše očekávání v rámci železničního sektoru pro rok 2024?

Z toho, co víme od našich firem, je to, že opět očekávají další růst. Mohl by být dokonce o něco vyšší, kolem deseti procent. Uvidíme. Očekávání jsou poměrně velká a jsou dána z již kontrahovaných smluv, které pokrývají dodávky na delší období. Takže ta predikce bývá zpravidla velice přesná.

 

Tagy