EU version

Exkluzivní rozhovor s ministrem dopravy Martinem Kupkou o situaci na Ukrajině i personálních změnách

Exkluzivní rozhovor s ministrem dopravy Martinem Kupkou o situaci na Ukrajině i personálních změnách
foto: Archives/Martin Kupka
02 / 03 / 2022

Redakce RAILTARGET byla na dnešní tiskové konferenci ministra dopravy Martina Kupky. Zeptali jsme se na armádní transporty, možné problémy se zásobováním i na plánované personální změny v Českých drahách i Správní radě Správy železnic.

RT: Armáda České republiky sdílí fotky, jak nakládají materiál, který směřují na Ukrajinu, konkrétně například zbraně. Nemyslíte si, že to může být třeba i bezpečnostní riziko? Že se může takový vlak stát cílem nějakého útoku?

My jsme se snažili všechny ty konkrétní informace opravdu formovat tak, aby nemohly znamenat žádná rizika. Aby nebyly i ty vlaky možným terčem útoku. Snažili jsme se být co nejobecnější.

RT: Objevují se informace o tom, že na hranicích se Slovenskem stojí vagony, ve kterých je zboží, které má směřovat právě na Slovensko a dál do České republiky, máte k tomu nějaké informace? Hrozí nějaké přestávky v dodávkách zboží?

Teď samozřejmě prioritní je opravdu podpora uprchlíků, kteří utíkají před válečným konfliktem. Ale zatím vážné problémy z hlediska logistiky na území České republiky nenastaly. A pevně doufám, že ani nenastanou, že budeme schopni obsloužit i uprchlickou vlnu bez velkých komplikací v té samotné logistice na území České republiky. Je logické, že pokud na hranicích stojí zástupy lidí, kteří směřují do bezpečí před válečným konfliktem, tak že se tam přirozeně ta další doprava komplikuje a zpomaluje. Tam problémy nastávají a my pro ně musíme mít pochopení.

RT: Všem nám je jasné, že současná situace je velice náročná, co se týče vůbec řízení dopravní situace, ať už na železnici, na silnicích, v letovém provozu. Plánujete odklad některých plánovaných kroků, například personálních změn ve Správě železnic, Českých drahách na nějaké klidnější období, jakmile se situace stabilizuje a bude poskytnuta pomoc uprchlíkům?

Život se nesmí zastavit. Ty kroky, které chystáme, například ve správní radě Správy železnic, v nejbližší době proběhnou, to je jasné. Je to důležité i pro další fungování samotné Správy železnic, pro jistotu té organizace. Žádné kroky, které by měly narušit koordinaci celé té pomoci určitě nechystáme, naopak i dnešní kroky – společné setkání s dopravci směřují k tomu co nejlépe pomoc zorganizovat.

Tagy