EU version

Exkluzivně: „ComfortJet je vlak budoucnosti. Do komfortu cestujících budeme investovat více než 160 miliard,“ říká ministr Kupka

Exkluzivně: „ComfortJet je vlak budoucnosti. Do komfortu cestujících budeme investovat více než 160 miliard,“ říká ministr Kupka
foto: Public Domain /Martin Kupka
17 / 04 / 2024

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v exkluzivním rozhovoru pro RAILTARGET řekl, že spokojenost cestujících je prioritou. S nasazením ultramoderních vlaků ComfortJet očekává nárůst cestujících. Vozový park Českých drah podle nej čeká nejen revoluční obměna, ale i revoluční investice.

Setkáváme se v rámci prezentace nejmodernějšího vlaku na českých kolejích, což je ComfortJet Českých drah. Jaký jste měl Vy osobně zážitek z jízdy? 

 Velmi příjemný. Je to opravdu vlak budoucnosti. I z hlediska možností pro cestující si odpočinout, polohovat sedačky jak v první, tak ve druhé třídě, připojit si telefon. Navíc jedna z technologických novinek je i okno, které je schopno propustit víc signálu, než jak jsme na to byli zvyklí u modernějších souprav. 

 Já věřím, že to cestující opravdu velmi ocení. A kolik takových vlaků bude jezdit na českých kolejích a kdy a případně i kde se na ně cestující mohou těšit? 

 Už v letošním roce to bude osm osmi-vozových souprav. V příštím roce pak přibude zbytek, tedy dalších 12, celkově 20 souprav. Finální dodávka ale počítá dokonce s devíti vozovou soupravou, kde bude i oblíbený bistro vůz. V letošním roce soupravy budou operovat zejména na relaci mezi Prahou a Ostravou. Do budoucna dokonce už od srpna letošního roku by měli vyjíždět i do Berlína. Počítáme s tím, že hlavní využití nejmodernějších souprav bude do Vídně, tak i na druhý směr do Berlína, Hamburku a v budoucnu do dánské Kodaně. 

 A myslíte si, že tyto nové vozy přilákají i více cestujících na českou železnici? 

Je to jeden z hlavních důvodů, proč moderní soupravu pořizujeme a proč do ní investujeme. Ve všech předchozích případech se ukázalo, že pokud jsme dokázali přivést novou soupravu na koleje, tak to vyvolalo zájem cestujících. Jejich počet se navyšoval o víc než deset procent. V regionální dopravě dokonce v některých regionech o více než čtyřicet procent. To je obrovské navýšení. Pro mě je to určitě mnohem lepší cesta než vymýšlet nějaké restrikce, nebo regulace. Na druhé straně jsme se opravdu vydali cestou zkvalitňování služeb na železnici jako nejlepšího nástroje, jak přitáhnout zájem cestujících.

 V rámci tiskové konference zaznělo, že se jedná o revoluci na české železnici, že to je i revoluční investice. Bude tempo modernizování vozového parku Českých drah nadále pokračovat?

 Počítáme s tím, že v dalších deseti letech by to mělo být 160 miliard. Jenom dvacet souprav ComfortJetů si vyžádá dvanáct a půl miliardy korun. Spolu s tím v letošním roce přivádíme na českou železnici nových dvacet dva tisíc sedaček, a to v čtyřiceti pěti soupravách RegioPanterů, v padesáti devíti soupravách RegioFoxů a k tomu přibydou nejmodernější luxusní soupravy, kde budou jak druhé, tak první třídy. 

 

Tagy