EU version

Duchovní otec spolku Zelená železnice Nebeský: Green Deal není hrozba, ale příležitost!

Duchovní otec spolku Zelená železnice Nebeský: Green Deal není hrozba, ale příležitost!
foto: Archiv/Duchovní otec spolku Zelená železnice Nebeský: Green Deal není hrozba, ale příležitost
27 / 04 / 2022

Václav Nebeský je známý především jako bývalý generální ředitel a předseda představenstva ČD. Na konferenci v Pardubicích však vystoupil jako duchovní otec spolku Zelená železnice, který všem hostům představil. Jaké jsou cíle spolku a kdo jsou jeho členové? Dozvíte se v našem rozhovoru.

 

Na konferenci bylo zmíněno, že jste duchovním otcem spolku Zelená železnice. Můžete v krátkosti představit hlavní myšlenky tohoto spolku a možná i některé z Vašich hlavních členů?

Já bych možná začal těmi členy, protože ten spolek, na to že je velmi mladý, tak je dovolím si tvrdit velmi silný. Je veliký, má velmi významné hráče z trhu. Zakládajícími členy jsou České dráhy a ČD Cargo, dva největší železniční dopravci. Pak největší železniční výrobci v České republice, to znamená Škoda Transportation, CZ LOKO a Siemens Mobility. Pak máme zástupce energetického sektoru, zejména firmu ČEPRO a ČEZ ESCO a na závěr akademický sektor, což je v této chvíli Vysoká škola logistiky v Přerově a vlastně s dalšími členy jsme v jednání. Co se týká řekněme poslání toho spolku, tak ten spolek vznikl díky situaci a díky době, jaká je. Protože existuje Green Deal, který spousta kolegů považuje za hrozbu. My ho považujeme za příležitost, protože i Green Deal může přinést velké investiční prostředky, to se musí komunikovat a myslím si, že zrovna náš spolek je výborná platforma pro takovou komunikaci.

Ta komunikace je hlavním cílem spolku?

Nejenom. Chceme v zásadě dělat i velkou osvětu. Protože když se dnes zeptáte, jaké jsou alternativní pohony do budoucna, jestli jsou to baterie, jestli je to vodík, nedokáže Vám v zásadě nikdo fundovaně odpovědět, ačkoli takové názory zaznívají. A z tohoto pohledu my bychom chtěli šířit osvětu, jak to vlastně s těmi pohony je. Zároveň bychom se rádi stali vlastně takovým stálým připomínkovacím místem k legislativě. Ministr Kupka tady říkal na konci té prezentace, že je s podivem, že některé pohony nejsou považovány za ekologické, ačkoli ekologické jsou.

Takže plánujete například i spolupracovat s podvýborem pro dopravu v Poslanecké sněmovně?

Přesně tak. A velmi si cením toho, že pan poslanec Kolovratník mě i kolegu oslovil, abychom tady mohli spolku trošičku udělat jméno a těším se na spolupráci.

Plánuje spolek organizovat například nějaké konference nebo eventy, které by byly věnovány právě tomuto tématu?

Určitě. Ne jenom, že chceme organizovat, ale aktivně se účastníme a myslím si, že o nás za chvilku uslyšíte. 

Tagy

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace