foto: Zdroj: oficiální stránky veletrhu/Grafika SEE Mobility 2025
Vzrůstající obavy o bezpečnost evropských představitelů v Srbsku způsobily zrušení nejdůležitějšího srbského dopravního veletrhu SEE Mobility. Proti místní vládě protestují statisíce lidí.
Mezinárodní dopravní veletrh SEE Mobility 2025 byl zrušen, jak uvedli pořadatelé na oficiálních stránkách. Důvodem zrušení bylo masivní odřeknutí účasti na veletrhu ze strany vystavovatelů, řečníků i návštěvníků. Pořadatelé z Železničního klastru pro jihovýchodního Evropu byli tímto krokem nuceni zrušit celý veletrh, který se měl uskutečnit 24. a 25. dubna v Bělehradu.
Srbsko: Obavy o bezpečnost Evropy
Pátá edice veletrhu, který se v hlavním městě Srbska odehrává každé dva roky, slibovala účast společností a asociací z 11 zemí Evropy zejména z území Balkánu. Pět členských zemí Evropské unie a několik evropských železničních asociací však svou účast na veletrhu zrušili kvůli obavám o bezpečnost svých představitelů.
Představitelé zmíněných zemí a asociací uvedli, že jejich obavy pramení zejména z eskalujících protievropských tendencí, které přiživují nejvyšší představitelé země. Vicepremiér Srbska Aleksandar Vulin podle serveru Seznam Zprávy při setkání s Vladimirem Putinem v loňském roce prohlásil, že Srbsko je a bude partnerem Ruska. Dodal také, že Západ na Srbsko vyvíjí obrovský tlak.
Blízké vztahy mezi Srbskem a Ruskem potvrzuje také prezident Aleksandar Vučić. Ten odmítl uvalení sankcí na Rusko a prohlásil, že taková akce není v národním zájmu Srbska. Podobné výroky jsou v ostrém rozporu s dlouhodobými snahami Srbska o začlenění státu do Evropské unie.
Srbští studenti organizují masivní protesty
K dalším obavám účastníků veletrhu o bezpečnost přispívají probíhající protesty v Bělehradě, jichž se podle Českého rozhlasu zúčastnilo přes 100 tisíc lidí. Nejčastěji se na demonstracích objevují studenti, ale byli na nich viděni i zaměstnanci státní správy nebo bývalý prezident Vojislav Koštunica.
Ačkoliv studenti preferují spíše klidné protestování, byly zaznamenány také potyčky s vládními stoupenci. Mezi příznivci vlády se objevují mimo jiné příslušníci místních nacionalistických skupin a fotbaloví chuligáni. Protivládní demonstranti byli podle vlastních slov napadeni kameny a lahvemi.
Server Novinky informoval o dalším incidentu, který se odehrál na předměstí Žarkovo. Padesátiletý muž zde najel autem do davu protivládních demonstrantů a zranil tři lidi. Policie agresora zatkla. K podobné události došlo v prosinci loňského roku, kdy jiný řidič najel na protestující hudebníky a zranil čtyři lidi.
Srbsko: Barevné revoluce proti proruské vládě
Protivládní protesty probíhají od loňského listopadu, kdy došlo k tragické události v železniční stanici Novi Sad. Server Blesk uvedl, že pád betonového přístřešku tehdy nepřežilo 15 lidí. Demonstranti od té doby obviňují vládu z odbytých stavebních prací, na nichž se podílely čínské společnosti. Mezi další obvinění vlády patří také z korupce a nepotismu.
Vládní představitelé protesty odsoudili. Prezident Vučić uvedl, že nedovolí, „aby ulice stanovovala pravidla v této zemi“. Podle serveru Echo24 se prezident Srbska již v roce 2023 vyjádřil k tehdejším protestkům proti vládě jako o pokusu o zorganizování „barevné revoluce“. Tyto informace podle svých slov získal od „sesterských služeb“ z Východu.
Předsedkyně parlamentu Ana Brnabićová označila podle webu Refresher pojmem barevná revoluce také údálost, k níž došlo na začátku března. Opoziční poslanci způsobili poprask, když přímo v parlamentu zapálil dýmovnice a vypustili slzný plyn ve snaze dostat se přes ochranku k Brnabićové. „Vaše barevná revoluce selhala a tato země bude žít; tato země bude fungovat a tato země bude i nadále vyhrávat,“ řekla k incidentu předsedkyně.