EU version

Další poslanec se přidává: Nesouhlasím s tím, aby docházelo ke změnám ve státních podnicích, pokud správně fungují, mají výsledky a dodržují dohodnuté cíle

Další poslanec se přidává: Nesouhlasím s tím, aby docházelo ke změnám ve státních podnicích, pokud správně fungují, mají výsledky a dodržují dohodnuté cíle
foto: Jak Kubík - Facebook/Další poslanec se přidává: Nesouhlasím ovšem s tím, aby docházelo ke změnám ve státních podnicích, pokud správně fungují, mají výsledky a dodržují dohodnuté cíle
01 / 02 / 2022

Českým železničním sektorem aktuálně hýbe téma personálních změn u Českých drah. Nejvíce se mluví o změnách v dozorčí radě ČD, ze které mají být odvoláni její dlouholetí členové Vojtěch Kocourek a Jan Vrátník. Kdo je má ve funkci nahradit? Podle serveru zdopravy.cz má na jejich místo nastoupit Petr Šlegr s vazbami na starou ODS a Tomáš Vrbík, letos v lednu jmenovaný náměstek ministra dopravy. Otazník stojí i nad křeslem samotného šéfa státního dopravce. Ve hře je podle informací redakce kandidát František Bureš, který je známý jako „Bazalův muž“.

Redakce RAILTARGET se proto zeptala politiků na to, co si myslí o možných personálních změnách v ČD (psali jsme zde a zde), o kterých jsme informovali jako první (čtěte zde). Přinášíme Vám exkluzivní rozhovor s poslancem Janem Kubíkem z hnutí ANO, který je členem Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

Momentálně se diskutuje o možných personálních změnách ve vedení Českých drah. Myslíte si, že je správné, aby manažerské pozice vedení státních podniků podléhaly politickým změnám, nebo by bylo lepší, aby v těchto funkcích zůstávali schopní manažeři navzdory politickým tlakům a plnily tak koncepčně dlouhodobé plány?

Rozumím tomu, když si nový ministr přivede lidi sobě blízké na ministerstvo. V jisté míře je to správně. Nesouhlasím ovšem s tím, aby docházelo ke změnám ve státních podnicích, pokud správně fungují, mají výsledky a dodržují dohodnuté cíle.

Podle některých zdrojů by do vedoucích funkcí v ČD a ČD Cargo měli nastoupit lidé s vazbami na starou ODS, TOP 09, KDU-ČSL, popřípadě bývalé vedení státního podniku, které bylo dokonce podezřelé z přelevání zisků ČD Cargo do jiné společnosti, čím vznikla státnímu podniku škoda vyčíslená na 326 milionů korun. Myslíte si, že je správné, aby ve vedoucích pozicích státních podniků působili lidé, kteří mají takové vazby a nemají čistý štít?

Nemyslím si, že je správné, aby někdo dostával funkce dle zásluh, nebo podle toho s kým se kamarádí. Vždy tam musí sedět profesionálové, kteří mají potřebné zkušenosti a znalosti.

Je podle Vás toto téma natolik důležité, že by o něm měla jednat například sněmovna?

Zatím ho vnímám jen v rovině co by, kdyby. Pokud by mělo docházet k nějakému většímu pronikání lidí navázaných na struktury vládních stran, pak by to určitě bylo téma.

 

Tagy