EU version

„Česká republika nebyla nikdy tak blízko,” komentuje Svoboda výstavbu VRT

„Česká republika nebyla nikdy tak blízko,” komentuje Svoboda výstavbu VRT
foto: Redakce RAILTARGET/„Česká republika nebyla nikdy tak blízko,” komentuje Svoboda výstavbu VRT
14 / 09 / 2023

V rámci ohlédnutí za ostravským veletrhem Rail Business Days přináší redakce RAILTARGET jedinečný rozhovor s Jiřím Svobodou, generálním ředitelem Správy železnic. Ten nám mimo jiné prozradil, v jaké fázi se nachází tolik očekávaná výstavba vysokorychlostní tratě (VRT).

Setkáváme se na veletrhu Rail Business Days. Jak vnímáte atmosféru veletrhu a jste rád, že se veletrh vrací do Ostravy?

Na to se podle mě těžce odpovídá. Já jsem fandil Brnu z toho pohledu, že to výstaviště bylo vlastně zahuštěné vlečkou a byla tam větší kapacita. Nicméně uznávám, že návrat do Ostravy je velkolepý. Nečekal jsem, že zde budou tak krásné prostory a těším se na příští ročník opět v Ostravě.

Správě železnic patří celé zítřejší dopoledne. Co Správa železnic na veletrhu představuje?

Když pominu techniku, která je mimo jiné za námi, tak představujeme přípravu vysokorychlostních tratí, kde opravdu Česká republika nikdy nebyla takhle daleko, takže hlavním bodem bude příprava VRT.

Jak aktuálně probíhají činnosti spojené s výstavbou vysokorychlostních tratí?

Řešíme především dokumentaci územního plánování čili jdeme do terénu a bavíme se s konkrétními adresami, ať už z pohledu samospráv nebo právnických či fyzických osob. Tudíž už víme kudy, teď jde jen o to vše projednat včas, abychom mohli v tomto desetiletí zahájit výstavbu.

Tagy