EU version

Budoucí železničáře je třeba motivovat už od základní školy a vzbudit v nich zájem o železniční obor, říká generální ředitel SŽ Svoboda

Budoucí železničáře je třeba motivovat už od základní školy a vzbudit v nich zájem o železniční obor, říká generální ředitel SŽ Svoboda
foto: Redakce RAILTARGET/Budoucí železničáře je třeba motivovat už od základní školy a vzbudit v nich zájem o železniční obor, říká generální ředitel SŽ Svoboda
19 / 05 / 2023

Na Kolokviu o budoucnosti železničního průmyslu poskytl exkluzivně pro RAILTARGET rozhovor Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železnic, který v diskuzi vystoupil jako jeden z řečníků. Dají se v některých oblastech železničního průmyslu dohnat okolní státy?

Kterými zeměmi by se Česká republika mohla podle Vás inspirovat inovacemi v železničním průmyslu?

V dnešní době je již mnoho možností, jakým směrem se v železniční dopravě a průmyslu vydat. Vzhledem k tomu, že se nacházíme v Evropě, pro mě jsou největším vzorem rakouské a francouzské železnice, zejména proto, že obě země mají vysokorychlostní tratě.

Co podle Vás nejvíce brzdí český železniční průmysl v pokroku a co mu naopak ve vývoji pomáhá?

Podle mého názoru český železniční průmysl disponuje spoustou schopných a inovativních lidí. Tím že se však celosvětově v rozvoji zrychlilo tempo, nebyly na to plně připravené kapacity, proto už železniční personál nestačí dohánět zbytek světa. Zároveň je však možné vidět vysokou houževnatost českého průmyslu, kterému plně věřím. I když měla Česká republika vždy houževnaté lidi, stále však visí otázka, zda se v některých oborech dají dohnat okolní země.

Jak by se podle Vás mohla co nejrychleji a nejefektivněji vyřešit situace s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v železničním průmyslu?

Toto téma často rozebíráme i s kolegy z okolních států, ze kterých v konečném důsledku nikdo neví, jak tuto situaci řešit. Například v Německu se řeší, že by se nabíral personál nejen z okolních států ale i jiných kontinentů, kterému by stačilo umět pouze anglický jazyk. Je třeba motivovat mladou generaci už od základní školy a získat si jejich zájem o železniční obor. Navzdory tomu že to stále aktivně zkoušíme, není to jednoduché.

Tagy