EU version

Vlaky ČD převezly už tisíce uprchlíků, na Ukrajinu vozí i humanitární pomoc

Vlaky ČD převezly už tisíce uprchlíků, na Ukrajinu vozí i humanitární pomoc
foto: Ministerstvo dopravy/tiskové materiály/Vlaky ČD převezly už tisíce uprchlíků, na Ukrajinu vozí i humanitární pomoc
08 / 03 / 2022

Humanitární vlak do ukrajinského města Čop pomohl na cestě do bezpečí uprchlíkům z košického nádraží na Slovensku. Společný projekt Ministerstva dopravy, Českých drah a dalších železničních dopravců pomohl v předchozích dnech tisícům uprchlíků, které převážel z ukrajinského Čopu na české území, na Ukrajinu zároveň směřovala humanitární pomoc. Ukrajinci dále mohou využívat místo humanitárního vlaku bezplatně pravidelné spoje z Košic.

„S ohledem na to, že není možné slovenskou stranou zajišťovat kontrolu na vnější schengenské hranici, budou vlaky Českých drah nabízet pomoc lidem na košickém nádraží prostřednictvím pravidelných spojů. Podle potřeby budou tyto vlaky posilovány. Humanitární pomoc sesbíraná na nádražích zamíří do Čopu v nejbližších dnech nákladním vlakem,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Do České republiky dorazil již šestý humanitární evakuační vlak Českých drah. Dle koordinace s Ministerstvem vnitra ČR a Národním asistenčním centrem pomoci Ukrajině (NACPU) vlak zastavoval ve stanicích Ostrava hl.n., Olomouc, Pardubice a cílovou stanicí bylo hlavní nádraží v Plzni. Na palubě vlaku bylo 684 žen, dětí a seniorů. Celkem už bylo do ČR evakuačními vlaky Českých drah přepraveno přibližně 3 500 osob.

 

Zdroj: Tiskové zprávy Ministerstvo dopravy

Tagy