foto: České dráhy/Místa pro osoby na vozíku ve vlacích ČD
České dráhy se snaží své služby pro cestující stále zlepšovat, aby při jízdě měli větší komfort. Stejně tomu tak je i u cestujících s handicapem.
V roce 2024 přibylo bezbariérových spojů a vozidel Českých drah a cestovalo také více lidí s handicapem. Dopravce loni zajistil asistenci při 9 348 přepravách. Do provozu uvedl více než 110 dalších bezbariérových jednotek, z toho je víc jak 100 jednotek regionálních a přímo nízkopodlažních. Díky většímu počtu bezbariérových souprav se zvýšil počet spojů přístupných osobám na vozíku na 7 131. Symbolem bezbariérovosti je v jízdních řádech označeno už 8 z 10 vlaků Českých drah.

„Ve spolupráci s objednateli pokračujeme ve zpřístupňování železniční dopravy lidem s handicapem. Do provozu jsme uvedli rekordní počet nízkopodlažních, bezbariérových vozidel, která jsou vybavena pro cestování osob na vozíku, ale také prvky pro snadné cestování nevidomých nebo neslyšících osob. Patří mezi ně haptické prvky, nápisy v Braillově písmu, informační monitory nebo dveře ovládané slepeckými vysílačkami. Díky všem těmto krokům se nám daří zvyšovat kvalitu života lidem s handicapem, což se pozitivně odráží v jejich vyšším zájmu o cestování vlakem. Loni jsme poskytli meziročně o 764 asistencí při přepravě víc a poskytli jsme rekordní počet 9 348 asistencí při přepravě handicapovaných zákazníků. Podstatně jsme také zjednodušili přístup k cestování bez asistence dopravce,“ říká Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

Celkem 9 348 cest s asistencí dopravce v roce 2024 nepředstavuje celkový počet cestujících s handicapem, kteří využili služeb Českých drah. Těch je podstatně více. Velké množství osob s handicapem včetně např. osob na vozíku dnes cestuje samo nebo jen v doprovodu svých blízkých, proto se neobjeví ve statistice poskytnutých asistencí dopravcem. U dalších přeprav potom zajišťuje asistenci provozovatel dráhy. U více než tří tisíc nízkopodlažních spojů Českých drah už není pro osoby na vozíku objednávka přepravy podmínkou, ale lze v nich bez asistence dopravce cestovat bez formalit. České dráhy ročně přepraví ve vlastním tarifu více než 600 tisíc cestujících se zvýhodněným jízdným pro osoby se zdravotním postižením (držitelé průkazů ZTP a ZTP-P, invalidé 3. stupně). Společně především s tarify jednotlivých integrovaných systémů potom využije vlaků Českých drah zhruba milion cestujících s handicapem ročně.
České dráhy v současnosti disponují zhruba 860 přístupnými vozy a jednotkami, z toho zhruba 75 % vozidel je přímo nízkopodlažních a má podlahu ve výšce moderních nástupišť. Nástup a výstup do těchto vlaků je velmi pohodlný i pro seniory, malé děti, cestující s velkými a těžkými zavazadly, rodiče malých dětí s kočárky, ale také pro osoby na vozíku. Tyto moderní bezbariérové vlaky už začaly na některých linkách nahrazovat první generaci vlaků, které jsou upravené pro cestování osob na vozíku, ale měly ještě podlahu v klasické výšce a nástup do nich byl spojen s překonáním několika strmých schodů.
Psali jsme
Nové vlaky a miliony nových cestujících, český národní dopravce představil výsledky za rok 2024 a své plány na rok 2025.
„
Bezbariérovost veřejné dopravy je téma, které aktuálně řešíme se zástupci ASNEP, SONS ČR, NRZP a ve spolupráci se Správou železnic a Hospodářskou komorou ČR. Společně připravujeme katalog opatření pro zlepšení přístupnosti veřejné dopravy pro handicapované. Závěry a návrhy představíme zadavatelům veřejných služeb na přelomu dubna a května. Naším cílem je standardizovat podmínky všude ve veřejné dopravě, včetně nádraží, tak, aby se lidé s handicapem snáze orientovali a měli všude stejné podmínky,“ popisuje aktuální iniciativu výkonný ředitel SVOD Bohemia - Svazu osobních železničních dopravců Petr Moravec.
Zdroje: Tisková zpráva Českých drah, redakce RAILTARGET