EU version

V minulém roce přepravily české železnice celkově 157 milionů cestujících. Celkově to bylo o 30 % víc, jak v roce 2021

V minulém roce přepravily české železnice celkově 157 milionů cestujících. Celkově to bylo o 30 % víc, jak v roce 2021
foto: ČD/V minulém roce přepravily české železnice celkově 157 milionů cestujících. Celkově to bylo o 30 % víc, jak v roce 2021
17 / 03 / 2023

Využívání vlaků se vrátilo na předpandemickou úroveň. Ve srovnání s rokem 2021 se průměrná cestovní vzdálenost v roce 2022 zvýšila o 49 kilometrů. Nárůst zaznamenala i přepravní kapacita, která dosáhla až 7,7 miliardy osobokilometrů.

Podle Michala Krapince, předsedy představenstva a generálního ředitele Českých drah, se cestující po dvou letech pandemie vloni vrátili do vlaků. V posledním čtvrtletí loňského roku se počet přepravených osob zvýšil o 93 %, což je více než v roce 2019. Přepravní výkony dosáhly 91 % předloňské úrovně. Dále uvedl, že počet přeprav se zvýšil především na úsecích, kde jezdí nejmodernější vlaky a kde se výrazně zkrátily jízdní doby, jako příklad uvedl Západní expresy na úsecích Praha–Plzeň a Praha–Cheb.

Pandemie však měla dopad i na předchozí rok. Bylo tomu tak zejména v prvním čtvrtletí roku, kdy bylo na českých linkách přepraveno pouze 77 % cestujících z doby před epidemií. Situace se však zlepšila až v průběhu roku. Vzrostla nejen regionální, ale i mezinárodní přeprava, ale celkově České dráhy zaznamenaly i nárůst využití integrované dopravy. V průběhu let 2020 a 2021 se změnili i dopravci, a to zejména na kratších železničních úsecích.

ZDROJ: České dráhy

Tagy

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace