foto: Dietmar Rabich/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons/Ilustrační
Železnice jsou známé i pro mnoho bizarností. K těm patří také několik neobvyklých předpisů, se kterými se při cestování můžete setkat. Na co si dávat v zahraničí pozor?
Železniční doprava je plná zajímavostí. Kromě běžných vlaků existuje mnoho speciálně upravených souprav, historických vozů a dalších jedinečných prvků, které dělají železnici tak výjimečnou. Není to však jen o strojích a technice. Po celém světě platí různé železniční předpisy, zákazy a pravidla, která určují, jak se vlaky mohou pohybovat a jak se mají cestující chovat. Zatímco některá pravidla jsou zcela běžná a logická, jiná jsou velmi zvláštní až bizarní.
S vaší polovičkou se už ve vlaku líbat nebudete
Jeden z nejvíce bizarních zákazů, který se týká mnoha cestujících je zákaz líbání. Anglická železniční stanice Warrington Bank Quay ve Warringtonu vymezila pro líbající se páry v roce 2009 speciální prostor, který se nachází na parkovišti u nádražní budovy. Anglie ale není jedinou zemí, která zavedla zákon o líbání. V roce 2013 došlo k zákazu líbání na palubě vlaků ve Vídni. Pravidlo o líbání na nástupišti má také Francie. Zákaz je zde už od roku 1910 a platí pouze, když přijede vlak do stanice.
Durian do vlaku nepatří
Nikdo nemá rád, když nějaký z cestujících vytáhne jídlo, které ne úplně hezky voní. Zápachu se navíc pak dlouhou dobu nezbavíte a smrad musíte čichat celou cestu. S tímto problém se částečně snaží zamezit v Singapuru. Zákaz o převozu jídla, se týká pouze durianu. Jedná se o ovoce, které zrovna dvakrát nevoní. Lidé často popisují, že zápach připomíná odpadní vody nebo zkažené vejce. Kvůli tomuto je zakázáno s durianem v Singapuru cestovat vlakem. Pokud máte tedy na durian chuť a chcete ho z obchodu dopravit domů, vlakem to nebude.
Za sůl na koleji vás čeká smrt
Mezi zajímavé a nevšední zákazy a zákony na železnici patří také jeden z amerického státu Alabama. V Alabamě je nezákoné sypat sůl na koleje. Díky soli můžou koleje korodovat a došlo by tak k závažným nehodám a navíc by bylo potřeba koleje opravit, což není levná finanční záležitost. Pokud se rozhodnete nasypat sůl na koleje, nejenže skončíte ve vězení, můžete dostat také trest smrti. Otázkou ale zůstává, kolik cestujících s sebou nosí do vlaku sůl a kolik lidí kdy napadlo nasypat sůl na koleje. Pokud byste ale takový nápad dostali, v Alabamě ho nezkoušejte.
Pro ženy vězení, muži bez trestu
Mezi bizarní zákazy a pravidla se zapsalo také pravidlo z amerického Seattlu. Aby tho nebylo málo, pravidlo je také sexistické. Když se žena rozhodne svému milému sednou na klín, musí mezi ně údajně umístit polštář, aby se nedotýkali. Pokud tak žena neučiní, čeká ji šestiměsíční vězení. Ano, čtete správně. Do vězení za tento přestupek půjde pouze žena a muže se to nijak netýká. Pravidlo se vztahuje jak na železniční dopravu, tak i na cestu autobusem.
Odplivnout si do kolejiště? V žádném případě
Zajímavým zákazem je známé také Skotsko. Jedná se o pravidlo, které má podporovat slušné chování cestujících. Ve Skotsku ve zakázáno plivnout na železnici. Tento zákaz patří mězi aktivity, které nejsou u cestujících natolik neobvyklé a mohlo by se tak dotknout mnoha lidí. Určitě každý nejednou viděl při čekání na vlak plivnout někoho do kolejiště. Pokud chcete tedy cestovat po Skotsku vlakem a jste „plyvač,“ budete se tohoto zlozvyku muset vzdát.
Psali jsme
Bambusový vlak je jednou z největších atrakcí Kambodže a láká cestovatele z celého světa. Díky netradičnímu zážitku nahlédnete do života…
Zdroje: linkedin.com, dailyrecord.co.uk, expatica.com, klaq.com