EU version

„Ten řidič fakt není normální. Strašné!“ Lidé zuří po srážce vlaku se školním minibusem

„Ten řidič fakt není normální. Strašné!“ Lidé zuří po srážce vlaku se školním minibusem
foto: Agentura AP / public domain /Belgická tragédie
26 / 05 / 2026

Tragická ranní nehoda v belgickém Buggenhoutu, kde se srazil vlak s minibusem vezoucím studenty vyvolala vlnu hněvu i hluboké soustrasti. Zatímco policie tragédii vyšetřuje, na internetu se rozhořela ostrá debata.

Jak jsme dnes informovali, v belgickém Buggenhoutu severně od Bruselu došlo v ranních hodinách k tragické nehodě. Srážka vlaku se školním autobusem si vyžádala čtyři lidské životy. Podle prvních informací autobus vjel na přejezd v momentě, kdy byly stažené závory.

K nehodě došlo krátce po osmé hodině ranní přibližně jeden kilometr od železniční stanice Buggenhout. V minibuse, který směřoval do školy pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, cestovalo vedle řidiče několik středoškolských studentů a jedna doprovázející osoba. Belgický ministr vnitra Bernard Quintin potvrdil, že bilance nehody je tragická: „Na místě zemřeli čtyři lidé – řidič autobusu, dva mladiství a jeden dospělý.“

 

 

Přesné příčiny neštěstí jsou v současné době předmětem policejního vyšetřování. Provozovatel železniční sítě však potvrdil, že signalizační zařízení bylo plně funkční. „Záznam ukazuje, že závory byly zavřené a semafor ukazoval červenou. Nechápeme, jak se ta nehoda mohla stát,“ uvedl Thomas Baeken, mluvčí společnosti Infrabel, belgického úřadu pro železniční dopravu. „Vlak už brzdil. Strojvedoucí sice použil nouzovou brzdu, ale srážce se už nemohl vyhnout,“ dodal Baeken.

Lidé v diskusi zuří i soucítí: Selhání řidiče, nebo zdravotní indispozice?

Tragická nehoda okamžitě vyvolala vlnu emocí v internetových diskusích. Lidé vyjadřují hlubokou soustrast rodinám obětí, ale zároveň ostře odsuzují chování řidiče autobusu. Mnozí nechápou, jak mohl profesionál vjíždět na přejezd v momentě, kdy byly závory dole, a ptají se, proč v krizové situaci závory jednoduše neprorazil. „Ten řidič fakt není normální. S autobusem plným dětí vjede na přejezd, kde jsou stažené závory?“ zlobí se jeden z diskutujících. Část komentujících se ho ale zastává a nabádá k opatrnosti před rychlými soudy: „Proč to udělal, to nevíme, možná zdravotní indispozice, možná selhání brzd... “ reagují uživatelé na vzájemné útoky. Přesné příčiny neštěstí jsou v současné době předmětem policejního vyšetřování. 

Kromě spekulací o příčině neštěstí se rozhořela také debata o psychotestech a náročnosti profesních zkoušek řidičů v Belgii. Mnoho lidí však agresivní tón některých komentářů unavuje. „To je tady zas kopa odborníků na to, co se stalo, a přitom by stačilo vyjádřit soustrast, že?“ shrnul situaci jeden z uživatelů, zatímco další jen stručně dodávají: „Jedním slovem strašné! Upřímnou soustrast rodinám.“
Pro většinu lidí zůstává ranní neštěstí v Belgii především obrovským šokem a varováním pro všechny řidiče.

 

Tagy