foto: Litevská celní kriminální služba, public domain/ Maskovací kalhoty nalezeny v osobních vlacích cestujících z ruského Kaliningradu do Moskvy
Litevští celníci odhalili vojenské vybavení ve vlacích mířících z ruské exklávy Kaliningrad do Moskvy. Zásilky byly podle úřadů určeny pro ruské jednotky na Ukrajině. Litva, která se stala silným spojencem Kyjeva, plánuje zabavené předměty předat Ukrajině jako vojenskou podporu.
Litevští celníci objevili vojenské uniformy a maskovací sítě ve vlacích cestujících z ruské exklávy Kaliningrad do Moskvy, jak informoval zpravodajský server Euro-Asia Daily. Kaliningrad, malý, ale silně vyzbrojený region, se nachází mezi Baltským mořem a zeměmi NATO, Polskem a Litvou.
Litevští celníci: Odhalení zásilek
Je důležité zmínit, že litevské úřady dohlížejí na železniční spojení, které prochází jejich územím a spojuje exklávu s Běloruskem a Ruskem. Proto během kontrol bylo mezi 27. zářím a 2. říjnem zadrženy čtyři zásilky různých vojenských materiálů, jak dále uvedl zdroj. Tyto zásilky obsahovaly pět párů vojenských maskovacích kalhot a několik maskovacích sítí určených k zakrývání zbraní, které byly nalezeny na vlakovém nádraží v Kybartai blízko hranice s exklávou. Kalhoty byly zabaveny jako předmět možného vojenského použití, neboť takové oblečení slouží k maskování.
Psali jsme
Velký průšvih ve světě železnic. Španělská vláda zatrhla maďarské skupině Ganz-Mavag plán na převzetí legendární firmy Talgo. A důvod? Bezpečnost…
"Takové balíky, podle celníků určené pro ruské jednotky bojující proti Ukrajině, nejčastěji zasílají členové různých dobrovolnických organizací působících v Kaliningradské oblasti Ruska. Zabavené zboží předávají litevští celníci jako podporu pro Ukrajinu," uvedli celníci podle serveru Kyivindependent.com a připomněli, že pro přepravu vojenského zboží je vyžadováno jednorázové povolení vydané ministerstvem obrany, ale nyní se takové doklady nevydávají.
Vilnius se domnívá, že tyto zásilky byly určeny pro ruské ozbrojené síly nasazené na Ukrajině. Od vypuknutí války a následného zhoršení vztahů s Moskvou se Litva stala silným zastáncem Ukrajiny.
Sovětský svaz anektoval Litvu a další pobaltské státy během druhé světové války, přičemž Litva obnovila svou nezávislost až v roce 1990.