foto: SWNS / public domain /Charlotte Lay a její manžel Dave si řekli své "ano"
Třiatřicetiletá zdravotní sestřička Charlotte Lay z Velké Británie, maminka tří dětí, čelila těžkým životním chvílím, které se rozhodla ukončit po svém. Na kolejích čekala na vlak, který měl ukončit její trápení. Když však přijel, místo nešťastného konce přišlo milé překvapení.
Kombinace stresu, posttraumatické poruchy a náročného života přivedla maminku k těžkému rozhodnutí. Zachráncem se stal strojvedoucí vlaku. „Jednoho dne jsem jela do práce a najednou to přišlo. Impulzivně jsem se rozhodla, že už to dál nezvládám,“ vypráví Charlotte pro server Daily Mail. „Sedla jsem si na koleje a čekala na vlak.“
Zachráncem se stal strojvedoucí
Strojvedoucí, po zastavení vlaku a poté co k ní přistoupil, si s ní začal povídat. Nikdy předtím nezažil podobnou situaci. I když netušil, co přesně říct, mluvil k ní jako zkušený psycholog a během půl hodiny ji dokázal uklidnit natolik, že souhlasila s tím, že nastoupí do vlaku a společně vyhledají odbornou pomoc. Dle svých slov strojvedoucí řekl všechno, co si přál, aby mohl říct ostatním lidem, kteří spáchali sebevraždou.
„Po incidentu jsme si vyměnili telefonní čísla a začali si psát každý den. Po dvou měsících jsme se setkali na kávě. O tři roky později jsme si řekli ‚ano‘ a já čekala naše dítě,“ říká Charlotte, která považuje tento příběh jako z pohádky. Není to ale pohádka, je to realita.
Happy end na železnici
Jejich neobvyklý příběh se rozhodli manželé sdílet po celém světě, aby lidem v podobné situaci dodali naději. „Mnohdy už nevíme, jak dál a nemáme sílu. Stačí ale potkat tu správnou osobu, a věci se mohou okamžitě změnit k lepšímu. A pokud takovou osobu nemáte, prosím vyhledejte odbornou pomoc – život za to opravdu stojí,“ dodala Charlotte, žena strojvedoucího.
Tento příběh je důkazem, že i v těch nejtemnějších chvílích může přijít zázrak.
Psali jsme
Před několika dny by své narozeniny oslavila Iveta Bartošová. Talentovaná česká zpěvačka, která před lety ukončila svůj život tragicky skokem pod vlak.…
Sebevraždy na železnici
Kampaň na nádražích, kterou v červenci odstartovala Správa železnic ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví, výrazně zvýšila počet lidí obracejících se na krizovou linku 116 123. Tato iniciativa pomohla zvýšit povědomí o možnostech odborné pomoci při psychických potížích, což vedlo k většímu počtu telefonátů nejen od těch, kteří sami čelí duševním problémům, ale i od lidí, kteří hledají podporu pro své blízké. Podle dat organizace Cesty z krize, která provozuje Linku první psychické pomoci, kampaň přispěla k nárůstu hovorů od lidí, kteří dosud o existenci této pomoci nevěděli, jak jsme informovali zde.
Psali jsme
Dnes je smutné výročí smrti zlaté slavice a nezapomenutelné zpěvačky, Ivety Bartošové. Její největší láskou byl Petr Sepeši. Z Ivetina posledního…
V červenci došlo k nárůstu hovorů od osob, které uvažovaly o sebevraždě, ale také od těch, kteří se obávali o své blízké. Tento pozitivní trend ukazuje, že zvýšení informovanosti může skutečně pomoci lidem najít pomoc a předejít tragédiím.
Slogan kampaně, „Možná nepřišel pozorovat vlaky, možná nevidí světlo na konci tunelu,“ vybízel cestující na nádražích v celé České republice k větší všímavosti vůči neobvyklému chování lidí na nástupištích. „Připravili jsme seznam signálů, které mohou veřejnosti pomoci rozpoznat osoby s psychickými obtížemi. Když si někoho takového všimnete, je nejlepší ho v klidu oslovit, třeba jen pozdravit nebo projevit zájem,“ vysvětlil Alexandr Kasal, vedoucí pracovní skupiny Výzkum a prevence sebevražd v NUDZ.
Zdroj: Daily Mail; RAILTARGET; SŽ