EU version

Společnost PKP Intercity chce do roku 2030 přepravit 88 milionů cestujících

Společnost PKP Intercity chce do roku 2030 přepravit 88 milionů cestujících
foto: Redakce RAILTARGET/Společnost PKP Intercity chce do roku 2030 přepravit 88 milionů cestujících
29 / 09 / 2023

V nedávném prohlášení na 15. mezinárodním železničním veletrhu TRAKO v Gdaňsku upřesnil polský národní železniční dopravce PKP Intercity své ambiciózní plány na změnu budoucnosti evropské železniční dopravy. Do roku 2030 chce přepravit ohromujících 88 milionů cestujících a denně provozovat 800 vlaků, které budou dosahovat rychlosti 160 až 250 km/h.

Takovýto vývoj je zakotven v nejvýznamnější investici v historii společnosti PKP Intercity, která má posunout dálkovou dopravu v Polsku na špičku evropské železniční technologie. Stejně jako všechny ambiciózní projekty se však i železniční sektor potýká s problémy, včetně neustálého technologického pokroku a řešení generačního rozdílu v kvalifikaci pracovní síly.

Tato ambiciózní trajektorie je výsledkem soustředěného úsilí o zvrácení klesajícího trendu, který před deseti lety sužoval polské železnice. Maciej Małecki, státní tajemník ministerstva pro státní majetek, potvrdil dramatický obrat a zdůraznil důsledné investice do modernizace infrastruktury a vybavení. Investiční plán, který do roku 2030 dosáhne kolosální částky 27 miliard zlotých, zahrnuje nejen pořízení a modernizaci kolejových vozidel, ale také rozsáhlé parkovací zařízení.

Tomasz Gontarz, místopředseda představenstva společnosti PKP Intercity, zdůraznil, že již byly učiněny významné kroky. Společnost PKP Intercity předpokládá, že do roku 2030 bude provozovat plně modernizovaný vozový park, v němž bude běžná cestovní rychlost až 250 km/h, čímž se výrazně zkrátí jízdní doba.

Zdroj: PKP, Redakce

Tagy