EU version

Senát se postavil proti evropskému balíčku Fit for 55. Způsob výpočtu je pro Česko nevýhodný, říká Čunek

Senát se postavil proti evropskému balíčku Fit for 55. Způsob výpočtu je pro Česko nevýhodný, říká Čunek
foto: Facebook/Senát (https://www.facebook.com/Senat.cz/photos/a.460565447307861/2335936213104099)/Senát
05 / 11 / 2021

Senátoři se dnes na jednání zabývali návrhem Evropské komise, jehož cílem je stanovení rámce pro zdanění energetických produktů a elektřiny. Podle senátorů se jedná o zásah do daňové pravomoci členských států. Z tohoto důvodu by měla Evropská komise směrnice, které jsou součástí evropského klimatického balíčku přepracovat. Pokud k tomu nedojde, senátoři budou návrh vetovat.

Díky balíčku For fit 55 chce Evropská unie dosáhnout avizovaných cílů Green Dealu, jehož cílem je rapidní snížení emisí skleníkových plynů. Do roku 2030 by mělo dojít k 55 % snížení a v roce 2050 by měla být dokonce dosažena uhlíková neutralita.

Senát tak dnes potvrdil i stanovisko vlády, která také odmítá jakékoli návrhy, které by mohly vést ke zvyšování cen energií. Růst cen by měl být řešen v rámci sociální politiky státu.

„Způsob, jakým se částka pro jednotlivé státy počítá, je pro Česko nevýhodný, neodpovídá našim podmínkám,“ uvedl Jiří Čunek (KDU-ČSL) z Výboru pro záležitosti EU.

Jednání se ale s největší pravděpodobností potáhnou velmi dlouho. Jednání o balíčku Fit for 55 teprve začíná, stanoviska národních parlamentů jsou samotným startem této debaty. „Jednání o Fit for 55 bude trvat nejméně rok,“ uvedl senátor Mikuláš Bek.

Tagy

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace