foto: pexels.com / public domain/Pacient s rakovinou - ilustrativní
„Myslela jsem, že se mě to netýká,“ říká mladá žena, které lékaři diagnostikovali rakovinu tlustého střeva. Právě na tuto nemoc se letos zaměřuje Český den proti rakovině. Do osvětové kampaně se opět zapojují dopravní podniky napříč Českem.
Všichni známe tradiční kytičkový den proti rakovině, kterou každoročně organizuje Liga proti rakovině. Tentokrát vyjde na 14. května a symbolem bude opět žlutý květ měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou připomínající téma tohoto ročníku – prevenci kolorektálního karcinomu. Sdružení dopravních podniků České republiky (SDP ČR) a jeho členské dopravní podniky se i letos připojují k veřejné sbírce Český den proti rakovině, jak o tom informovalo sdružení v tiskové zprávě. V Česku si diagnózu kolorektálního karcinomu každoročně vyslechne více než sedm tisíc lidí.
Psali jsme
Jednotka hasičů Správy železnic z Přerova si vyzkoušela záchranu osoby raněnou elektrickým proudem. Cílem bylo prověřit připravenost.
Žlutá kytička opět připomene boj proti rakovině i v dopravě
„Téma prevence rakoviny vnímáme jako nesmírně důležité. Dopravní podniky se jako součást každodenního života statisíců cestujících mohou stát účinným nástrojem osvěty. Spoluprací s Ligou proti rakovině chceme přispět k tomu, aby se potřebné informace o prevenci dostaly k co největšímu počtu lidí,“ uvedl předseda marketingové skupiny SDP ČR Slavoj Dolejš, který je zároveň ředitelem Dopravního podniku města České Budějovice.
Dopravní podniky šíří osvětu proti rakovině
I Simona Mohacsi, výkonná ředitelka Dopravního podniku města Ústí nad Labem zdůraznila význam prevence. „Podpora osvěty v oblasti onkologické prevence je podle nás přirozenou součástí odpovědného přístupu k veřejné službě. Naše vozy denně využívají tisíce lidí, a právě městská doprava může být účinným prostředníkem důležitých sdělení. Jsme rádi, že můžeme být součástí této kampaně,“ uvedla. Kytičky bude možné zakoupit za dobrovolný příspěvek (minimálně 20 Kč) u dobrovolníků nebo na distribučních místech. Přispět lze také prostřednictvím dárcovské SMS.
Psali jsme
Havárie vlaku převážejícího benzen spustila obavy z dopadů na vodu, půdu i zdraví lidí. Co přesně benzen dělá v prostředí, proč ho…
Rakovina u mladých: „Myslela jsem si, že se mě to netýká,“ řekla 33 letá pacientka
„Bylo mi třiatřicet. Štíhlá, sportující, bez jakékoli genetické predispozice – testy to následně také potvrdily. A přesto mě tato nemoc zasáhla. Náhle, tiše, zákeřně,“ vypráví mladá žena svůj příběh pro redakci RAILTARGET. Dnes má za sebou šest let od chvíle, kdy její život převrátila rakovina naruby. O své cestě mluví otevřeně a bez příkras – s cílem varovat i povzbudit.
„Myslela jsem si, že jsem nesmrtelná. Všechno jsem zvládala. Dvě práce, povinnosti, úkoly. Na odpočinek nebyl čas – považovala jsem ho za slabost. Musím být přeci produktivní v každém okamžiku. Jedla jsem, co bylo po ruce, vláknina pro mě byla cizí slovo. Žila jsem na rychlost, tlak a výkon. Přes den jsem dřela, v noci se přemáhala na večírcích. I když jsem už dávno věděla, že to tak nechci. Ale neuměla jsem z toho vystoupit,“ pokračuje.
Dnes už to vidí jinýma očima. „Dlouho jsem se nezlobila – na osud, na život, na tělo, které mě zradilo. Došlo mi okamžitě, že mě nemoc přišla vlastně zachránit. Takový varovný prst. Jako poslední šance zastavit se. Ukázat mi, že život se nedá jen přežívat. Že tělo není stroj. A že ke každému zanedbání jednou přijde vyúčtování.“
Její slova jsou tichá, ale nesou obrovskou sílu: „Tělo je obrovsky moudré. Posílá nám varovné signály – jen my je neslyšíme přes hluk a rychlost světa. Naučme se ztišit. Být sami se sebou. Bez výkonu. Bez plánů. Prostě chvíli jen tak BÝT a nasloucchat své intuici.“ Dnes říká věty, které by jí tehdy přišly jako z jiné planety: „Začala jsem se sama k sobě chovat s pokorou, respektem, pečovat o své duševní a fyzické zdraví. Každý nádech je dar. Každý nový den šance něco změnit.“
Přiznává, že dnes se často stává zrcadlem pro své okolí. „Lidé často říkají: Musím pracovat, mám děti, složenky, hypotéku… Odpočinek? Na ten není čas. A já odpovídám: Já to měla taky tak. A pak jsem si musela najít čas na nemoc. Téměř rok, kdy jsem nemohla vůbec nic. A věřte mi – to za to nestojí.“ Dodává, že to nejhorší nebyla fyzická bolest. „Byl to strach. Nejistota. Čekání na výsledky. Otázky bez odpovědí: Jak dlouho tu ještě budu? Nikdo, kdo to nezažije, si to neumí představit.“ Dle svých slov by se podepsala pod známé rčení: "Nenajdeš-li si čas na své zdraví, budeš si muset najít čas na svoji nemoc".
Z její zkušenosti se stalo hluboké životní přesvědčení, které dnes šíří dál a apeluje na všechny nejen mladé, aby se chovali zodpovědně ke svému zdraví. „Není samozřejmost. Čím dřív si to uvědomíme, tím větší šanci máme, že si ho uchováme. Měla jsem štěstí a jsem za to vděčná. Je ale lepší tomu předejít.“
Psali jsme
Skupina ČD loni vydělala 1,3 miliardy korun, samotné České dráhy 2,1 miliardy. Dařilo se hlavně osobní dopravě, která rostla a modernizovala.…
Liga proti rakovině pomáhá už 34 let
Liga proti rakovině je nezisková organizace, která byla založena v roce 1990. Dle dostupných dat vyplývající z jejich webových stránek vyplývá, že za 34 let práce Ligy bylo na tyto programy shromážděno více než 415 mil. Kč, které byly rozděleny v následujícím poměru: 40 % na nádorovou prevenci. 35 % na zlepšení kvality života onkologických pacientů a 25 % na podporu výzkumu, pro investiční podporu onkologických pracovišť, podporu hospicům.
Nutno také podotknout, že kolorektální karcinom, tedy rakovina tlustého střeva a konečníku stále představuje jedno z nejčastějších nádorových onemocnění. Může vzniknout, když se buňky střevní sliznice začnou nekontrolovaně dělit. „Zpočátku se tvoří převážně nezhoubné výrůstky, tzv. střevní polypy. Ty pomalu rostou, časem se mohou stát zhoubnými a jsou předstupněm asi 90 % případů kolorektálního karcinomu. Změna střevního polypu v karcinom může trvat přibližně 10 až 15 let,“ konstatuje web NZIP.cz.
Je také potřeba zmínit, že bylo dokázáno, jaké rizikové faktory mohou stát za vznikem rakoviny tlustého střeva. Mezi ně se řadí střevní polypy, genetická predispozice, nadváha, kouření, nedostatek pohybu, výživa a alkohol. S ohledem na výživu je nutné zmínit především konzumace masných výrobků, strava chudá na vlákninu a pravidelně užívaný alkohol. Dalšími rizikovými faktory jsou idiopatické střevní záněty, rizikový je i věk. Nicméně i mladí lidé by měli být na pozoru. Rakovina střev se může týkat i této věkové kategorie.
Do osvěty se zapojily dopravní podniky po celé republice
V tiskové zprávě Sdružení dopravních podniků ČR také informovalo o tom, jaké dopravní podniky budou zapojené. Zapojeny budou tyto dopravní podniky:
- Dopravní podnik města Brna – prodej kytiček na předprodejních místech, propagace na sociálních sítích
- Dopravní podnik města České Budějovice – prodej kytiček na předprodejních místech, propagace na sociálních sítích
- Dopravní podnik města Hradce Králové – informační letáky ve vozech, propagace na sociálních sítích
- Dopravní podnik Karlovy Vary – informační letáky ve vozech, nákup kytiček pro řidiče
- Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce n. Nisou – propagace na sociálních sítích
- Dopravní podnik Mladá Boleslav – letáky ve vozech, propagace na sociálních sítích
- Městský dopravní podnik Opava – propagace na sociálních sítích
- Dopravní podnik Ostrava – letáky a LCD obrazovky ve vozech, propagace na sociálních sítích, prodej kytiček
- Dopravní podnik města Pardubic – propagace na sociálních sítích
- Plzeňské městské dopravní podniky – prodej kytiček na předprodejních místech, propagace na sociálních sítích
- Comett Plus (Tábor) – letáky ve vozech
- Dopravní podnik města Ústí nad Labem – propagace pomocí letáků a LCD obrazovek ve vozech
Díky zapojení jednotlivých dopravních podniků se informace o Českém dni proti rakovině dostanou ke stovkám tisíc cestujících napříč republikou.
Zdroj: RAILTARGET; Liga proti rakovině, Sdružení dopravních podniků