foto: wikimedia commons / CC BY 4.0/Zničení auta v ukrajinské Buči
Místopředseda sněmovny Jan Bartošek si připomněl tři roky od masakru v ukrajinské Buči. Hrůzy, které podle něj připomínají holokaust, sdílel přímo z vlaku cestou z Kyjeva. „Zavražděné děti, bomby každou noc, Putinův mír je jen další slovo pro zkázu,“ vzkazuje z nádraží. A varuje: Rusko se nezastaví.
Nocí duní vlak z Kyjeva a za jeho okny míjí krajina poznamenaná válkou. Právě tudy projíždí místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek, aby si připomněl jednu z nejtemnějších kapitol novodobých dějin – masakr v Buči. Místo, které se před třemi lety stalo symbolem ruské zlovůle. Ze sedadla vlaku i z peronu nádraží vyslal Jan Bartošek jasný vzkaz – Rusko a Putin jsou nebezpečnými.
Bartošek cestou z Kyjeva: Buča je symbol ruské zlovůle a genocidy
„Včera jsem se zúčastnil summitu k uctění obětí ruského genocidního masakru civilistů v ukrajinské Buči. Svědectví, která jsem měl možnost vidět a vyslechnout, jsou srovnatelná s hrůzami holokaustu z období druhé světové války. Včera jsem o tom pro ČT promluvil ve vlaku cestou z Kyjeva. Putinovo Rusko se chová jako bezcitný agresor. Putin sám opakovaně tvrdí, že Ukrajina je jen první krok, a jeho ambice sahají dál. Jako Česko, ale i jako Evropa, musíme být jednotní, silní a připravení čelit těmto hrozbám,“ apeloval místopředseda sněmovny Jan Bartošek na nádraží cestou z Kyjeva.
Psali jsme
Železniční síť je páteří ukrajinské dopravy. Co se ale stane, když hackeři zaútočí na systémy, které ji řídí? Kybernetické útoky nejsou jen…
Putin a Rusko jako agresor: Hrozba pro Evropu
Pojďme si trochu připomenout tuto nechvalnou část nedávné minulosti. Není nutné připomínat, že tehdejší záběry odhalily agresi a krutost, s jakou Rusové zacházeli s lidmi na čerstvě dobytých územích, které asi měsíc okupovali. Ukrajinistka Lenka Víchová Putinova zvěrstva označila za symbol genocidního chování Ruska vůči Ukrajině. Podle ní je to i zároveň odpovědí na to, proč Ukrajinci nemohou přestat bojovat proti Putinovi.
Psali jsme
Před více než 50 lety se Rusové pustili do neuvěřitelného experimentu – vytvořit vlak, který by jezdil rychlostí až 250 km/h. Příběh sovětského vlaku…
Donald Trump věří v dohodu: Splní Putin své sliby?
A dnes se stále mluví o příměří, ale pojďme se podívat, v jaké části se tato celosvětově sledovaná jednání nacházejí. Ve slepé uličce. I přesto, že Donald Trump stále očekává, že Vladimir Putin splní svoji část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině. „Myslím, že Putin splní to, co mi řekl, a myslím, že teď splní svou část dohody,“ citovala z úterního Trumpova vyjádření v Bílém domě agentura AFP. Jenže otázkou je, zda Putin vůbec chce přistoupit na jakékoliv příměří. Spíše stále opakuje, že chce stálý mír, ale všichni víme, co to v percepci Putina znamená – kapitulace Ukrajiny. Na papíře se „mírovým“ věcem daří na výbornou, ale realita je na nule. Dokáže to Trump vyjednat? Otázka, která asi zajímá celý svět.
Ukrajina bojuje za naši svobodu: Pomáhejme, apeluje Bartošek z vlaku
Právě tuto smutnou realitu připomněl při zpáteční cestě vlakem do éteru i Bartošek. „Včera večer jsem nastupoval do vlaku, který mě odvážel pryč z Kyjeva. Místní obyvatelé se pomalu ukládali ke spánku, vědomi si toho, že opět budou padat bomby a drony – jako každou noc. Takto vypadá „ruský mír“, který podle vlastních slov Putin touží exportovat až k nám. Na nás teď záleží, zda mu to dovolíme,“ napsal na sociální síti s tím, že se vrací z Ukrajiny, kde si veřejnost připomínala tři roky od toho, kdy ruští vojáci zmasakrovali civilní obyvatelstvo Buče.
„Když vidíte ty prázdné oči zavražděných dětí, tak to s vámi zatřese. Ani to Ukrajince nezlomilo. Pomáhejme jim a stůjme při nich, protože oni bojují za nás. Protože oni chrání naši svobodu,“ emotivně pokračoval Bartošek ve videu na nádraží.
Masakr v Buči: Válečné zločiny Ruska bez trestu?
Situace si žádá připomenutí těchto hrůzných činů. Obraz Buči po odchodu ruských jednotek v březnu 2022 byl skutečně bolestný a vyvolal mezinárodní pobouření. Střelby do hlavy se zavázanýma očima, rukama za zády, masové hroby, nebo těla ležící jen tak na ulicích. A to není zdaleka vše.
„Všude to páchlo shnilým masem. Asi nejtěžší bylo vidět trosky aut, ve kterých ležely zavražděné celé rodiny - Rusové je zastřelili, když se snažili utéct. Na dveřích aut bylo často velkým písmem napsáno děti, v zoufalé naději, že je okupanti ušetří,“ popisuje ohavné okamžiky Oleksandra Matvijčuková, která stojí v čele Nobelovy ceny míru oceněné lidskoprávní organizace Centrum občanských svobod.
Z historické perspektivy vidíme, že Ukrajina takových masakru zažila nespočet. Tady je ale jedna podstatná změna. Světová veřejnost to mohla sledovat v přímém přenosu. A to smutnější je, že pachatelé jsou stále na svobodě. Příbuzní obětí se dokonce obávají, zda vůbec budou potrestáni. A to především v souvislosti s potenciální mírovou dohodou amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Bojí se, zda bude zahrnovat i shovívavost vůči válečným zločinům. Je zadokumentováno něco přes 2200 válečných zločinu. Bartošek má v tomto ohledu jasno. „Zločiny musí být vyšetřeny a potrestány. Není možné, aby někdo tímto způsobem masakroval civilní obyvatelstvo. A je to také velký vzkaz ostatním zemím, že Rusko je země, která se neštítí absolutně ničeho,“ napsal.
Dezinformace o masakru v Buči: Konspirace a lži
Ale zpět k Bartoškovi a jeho cestě vlakem z Kyjeva. Pod jeho příspěvkem jak na Facebooku, tak na X.com se rozhořela masivní diskuze. Část z nich Bartoškovi trochu kontrovala. „Nedáváte pozor, není rok 2022, nemate rozum a šíříte dávno vyvrácené bludy. Masakr v Buči byl zinscenovaný Ukrajinci na získaní podpory Západu,“ píše jeden z uživatelů. „Podvod jak prase, víme dobře jak všechno bylo,“ přidává se další. „Co to melete, Buču vystříleli Ukrajinci, to je přece dávno dokázané,“ přidal se další.
Ostatní si zase rýply do lidoveckého politika. „Ve vší úctě k Buči to nemění nic na tom, že jste vy konkrétně tam byl úplně zbytečný, jako každý lidovec. V politice nemáte žádné preference a tohle divadlo sem teď budete dávat denně?,“ ptá se kritik se zřejmě jinými stranickými preferencemi.
Nutno jen připomenout, že v roce 2022 se šířily zvěsti o tom, že jsou záběry zinscenované. V konspiračním prostředí se šířily dezinformace, tehdy upozornila slovenská policie, která internetové hoaxy a podvody monitoruje. Psala dokonce o „frontálním útoku“ dezinformátorů.
Zdroj: iRozhlas.cz; sociální sítě; eeas.europa.eu; UK Parliament