foto: Public Domain /Koláž Redakce RT
Bezpečnost na tratích je ožehavým tématem! Před lety ve společnosti rezonoval silný příběh penzisty, voliče SPD a "teroristy", který způsobil vlakové nehody. Strom umístil na koleje. Dnes jsou to kameny, které jsou postrachem kolejí!
Kamení na kolejích a ohrožení pěti set cestujících ve dvou vlacích vyšetřují od poloviny dubna policisté v Královohradeckém kraji. „Kameny někdo položil na železniční trať mezi Hradcem Králové a Pardubicemi u zahrádkářské kolonie Červený Dvůr. Krátce po sobě tímto úsekem projely zhruba stokilometrovou rychlostí dva spěšné vlaky, ve kterých se nacházelo dohromady 500 cestujících,“ uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová. Dodala, že případ nyní šetří pro zločin obecného ohrožení. Za taková většinou hrozí tři až osm let vězení.
Štěstí je, že ani u jednoho vlaku nedošlo k vykolejení a nikdo nebyl zraněn, a to ani z důvodu odlétávajících kamenů z kolejiště. Případ není jediný. V lednu došlo k podobnému incidentu na trati mezi Pardubicemi a Hradcem Králové.
Psali jsme
Pod vlivem napodobování nebezpečných výzev na sociálních sítích! Statistiky ukazují alarmující nárůst těchto incidentů, které mohou mít fatální důsledky…
„Vlak narazil do blíže nezjištěného množství kamenů, které na kolej dal neznámý pachatel v sobotu 20. ledna v čase mezi 18:41 a 18:52. V době nárazu jel vlak rychlostí sto kilometrů za hodinu a strojvedoucímu se ho podařilo zastavit po asi 850 metrech před železničním přejezdem,“ připomenula případ Kormošová podle serveru Novinky.cz s tím, že škoda na vlaku byla vyčíslena na padesát tisíc korun. Hasiči evakuovali padesátku cestujících. Incident se ale obešel bez zranění.
Na raketový nárůst podobných incidentů reagovala Správa železnic prostřednictvím kampaně Koleje nejsou hřiště. Mluvčí Správy železnic to zduvodnila tím, že lidé čím dál častěji podléhají výzvám na sociálních sítích, které ve svém důsledku ohrožují bezpečnost. Navíc porušují zákaz vstupu do kolejiště.
„Jen za první čtvrtletí letošního roku šlo o dvacet případů pokládání předmětů na koleje. Pokračování tohoto trendu by znamenalo téměř dvojnásobný nárůst oproti počtu incidentů v předchozích dvou letech. Konkrétně loni jich evidujeme třiapadesát, o rok dříve se pak stalo třicet osm případů,“ vyčíslila nárůst nebezpečného chování Nela Eberl Friebová. Škoda je prý následně vymáhána na pachatelích, případně jejich rodičích.
První železniční terorista. Volič SPD...
Kameny na koleje nejsou jediné bezpečnostní rizika, kterých jsme mohli být svědky. O jistou dávku pozoronosti, i když značně negativní, se před pár lety postaral penzista Jaromír Balda.
Starý pán, přezdívaný někdy jako „první železniční terorista“ v červnu a v červenci 2017 způsobil na Mladoboleslavsku dvě vlakové nehody. V obou případech to bylo stejným způsobem. Pokácel strom a umístil ho na kolejiště. Kolem rozházel letáky, které měly vzbuzovat dojem, že za útokem stojí islamisté. Za jeho činy stál údajně strach z uprchliku, uvádí zdroj Seznam Zprávy. Penzista Jaromír Balda si za teroristický útok na železnici a vyhrožování teroristickým činem odseděl ve vězení dva roky a 8 měsíců.
Balda zpětně tvrdí, že nechtěl nikomu ublížit, podle soudce si však počínal minimálně v nepřímém úmyslu. "Poražení stromu na koleje předpokládá jednoznačné srozumění s tím, že vlak nezabrzdí, vykolejí a že případně cestujícím ve vlaku může být ublíženo," podotkl Wažik.
Zdroj: Správa železnic; Novinky.cz; Seznam Zprávy