EU version

„Průvodčí drsně vypěnil do mikrofonu!“ Skandál z německého vlaku strhl lavinu ostrých reakcí

„Průvodčí drsně vypěnil do mikrofonu!“ Skandál z německého vlaku strhl lavinu ostrých reakcí
foto: DB/ilustrativní
25 / 05 / 2026

Stačilo jedno rázné palubní hlášení o „jízdence nerozumím“ v rychlíku do Rostocku a internet okamžitě explodoval. Zatímco podle jedněch průvodčí neprofesionálně zaútočil na cizince, druhá strana tvrdě kontruje, že potrefená husa nejvíc kejhá a pravidla musí platit pro každého bez rozdílu.

Německá železnice Deutsche Bahn (DB) prožívá horké chvíle. Stačilo jedno palubní hlášení, které si cestující nahrál na telefon a zveřejnil na sociálních sítích. Průvodčí v rychlíku InterCity z Berlína do Rostocku chtěl být rázný a vtipný, místo toho ale rozpoutal skandál. Do palubního rozhlasu bez servítek zahlásil:„Deutschland-Ticket, “to jsem nevěděl”,” jízdenka “to mi nikdo neřekl” a jízdenka “nerozumím” v tomto vlaku neplatí!“

Zatímco německá média, například podle deníku Kronen Zeitung, a aktivisté okamžitě začali mluvit o skrytém rasismu a xenofobii, protože věta o „jízdence nerozumím“ okatě mířila na migranty vymlouvající se na jazykovou bariéru, v Česku vyvolal případ také ostrou debatu.

„Zkrátka se verbálně vyblil do mikrofonu“

Velká část lidí chování průvodčího tvrdě odsoudila. Upozorňují na to, že jako zaměstnanec státního dopravce totálně selhal a předvedl trapný zkrat, který na železnici nepatří. „Průvodčí měl asi špatný den a naprosto neprofesionálně se verbálně vyblil do mikrofonu ve vlaku. Nikdo by se nepohoršoval nad tím, kdyby černé pasažéry pokutoval. To pohoršení se týkalo toho verbálního vykolejení,“ napsal v diskusi jeden ze čtenářů. Další kritik se přidal s tím, že průvodčí záměrně použil frázi v gramaticky nesprávné, lámané němčině, kterou mluví cizinci, a šlo o jasný útok na konkrétní skupinu lidí. „V překladu vlastně řekl: já nerozumět, co ty říkáš. To je prostě neakceptovatelné,“ parafrázoval situaci další diskutující.

Druhá strana kontruje: „Neznalost zákona neomlouvá“

Na druhé straně barikády ale stojí lidé, kteří v hlášení žádný rasismus nevidí a mluví o zbytečné přecitlivělosti. „Ať je je tam kdokoliv, nemáš jízdenku? Tak pokuta nebo vyloučení z přepravy. Ta jejich korektnost už hraničí se stupiditou!“ napsal v diskusi jeden z rozhořčených čtenářů.

 

@stefanmarczinkows #db #deutsch #train #fy ♬ Originalton - stefanmarczinkows

 

 

Podle nich průvodčí jen pojmenoval každodenní realitu, se kterou se personál ve vlacích potýká, když se neplatiči snaží maskovat jazykovou bariérou. „Potrefená husa nejvíc kejhá. Pokud chtějí imigranti žít v zemi, kde platí určitá pravidla, musí se je v první řadě naučit respektovat. Neznalost zákona neomlouvá,“ kontrovala v diskusi další čtenářka. Podle tohoto tábora je jedno, jakou má kdo barvu pleti – pokud nemá jízdenku, nemá ve vlaku co dělat. Zazněly i názory, že se ze standardního vymáhání pravidel dělá zbytečná věda: „Řeknu Ich verstehe nicht a už jsem oběť rasismu? Začínáme zcela korektně blbnout.“

Celá kauza tak ukázala hluboký příkop ve společnosti. Pro jedny je průvodčí arogantní xenofob, který si léčil komplex do mikrofonu, pro druhé "hrdina", který jen nahlas řekl to, co si podle některých diskutujících všichni myslí. Vedení německých drah už incident vyšetřuje a prostořekému zaměstnanci teď hrozí tvrdý postih.

Tagy