EU version

Pendolíno: Design, který formoval železniční průmysl.

Pendolíno: Design, který formoval železniční průmysl.
foto: PKP Intercity/Linkedin/Pendolíno: Design, který formoval železniční průmysl.
03 / 01 / 2022

Železniční průmysl je každým rokem rychlejší a dostupnější. Jedny z největší změn se udály během 60. a 70. let, kdy železniční operátoři zavedli vysokorychlostní železniční služby. Francie a Japonsko patřily k prvním inovátorům a brzy se k nim přidaly i další. V Itálii se zkoušelo mnoho variant, bylo postaveno a testováno několik prototypů; to byly začátky Pendolina. Naklápěcí vlaky umožnily společnostem urychlit cestování bez budování nové paralelní železniční sítě.

V průběhu let se přední část Pendolina stala jeho poznávacím znamením. Aerodynamický „nos“ navrhl Giorgetto Giugiaro. Původně automobilový designér z italského Garessia, který v roce 1994 navrhl další generaci Pendolina. Giorgetto získal v roce 1999 první cenu za nejlepšího automobilového designéra 20. století.

S novým designem byla vylepšena aerodynamika celého vlaku. Nejvýraznější změny přineslo omezení zvuků pronikajících střechou a hluku od podvozku. Celkově je jízda pohodlnější pro všechny cestující s menšími vibracemi a hladším pocitem z jízdy.

Tagy

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace