foto: Wikimedia Commons / Public Domain /Vlajka Severní Korey a Ruska
Co se může zdát jako neškodný vlak, může napáchat mnoho škody. Severní Korea a Rusko po pěti letech obnovili vlakový spoj. Jedná se o nalákání turistů nebo dodávku zbraní?
Ať se to může zdát neuvěřitelné, nejuzavřenější země světa se pomalu ale jistě otevírá okolí a turistům. Řeč je o Severní Koreji, která nyní otevřela své brány nebo spíše branku, a to Rusku. Po pěti letech došlo k znovuobnovení vlakového spojení. Spoj je nasazen mezi severokorejským městem Tumangang a ruským příhraničním městem Chasan. Když se hovoří o mezinárodních vlakových spojích, souprava je většinou vybavena o jídelní vůz, musíte si zarezervovat místenky a čeká vás často dlouhá cesta. Cesta ze Severní Koreje do Ruska je ale přesný opak. Za hranice se cestující mohou vydat třikrát do týdne. V celé vlakové soupravě jsou dvě lokomotivy, které táhnou jeden jediný vagón, což je poněkud zvláštní. Navíc na palubě vlaku pobudete pouze 17 minut.
Psali jsme
Stalinův sen, vězeňská noční můra. Ano, řeč je o mrtvé trati. Uprostřed nehostinné sibiřské tajgy se nacházejí pozůstatky opuštěné železnice.…
Od vlakového spojení mezi Severní Koreou a Ruskem nečekejte žádný luxus
Nevšední vlaková souprava vyvolala opravdu hodně otázek a na veřejnost rozhodně nepůsobí dobrým dojmem. Nikomu není úplně jasné, kdo by tímto spojem jezdil. Jasnou odpovědí by byli obyvatelé obou zemí. Severokorejci by si ale za wony v Rusku nic moc nekoupili. Rozhodně se nejedná o stejný případ, jako když jezdíme z Česka na nákupy například do Německa nebo Polska, kde jsou některé potraviny levnější a kvalitnější. Severní Korea se otvírá kvůli jinému důvodu. Tím jsou turisté. Ruští turisté, i když jich není mnoho, na území nejuzavřenější země utratí mnoho peněz, což Severokorejci potřebují. Dalším pozitivem je přinesení cizí měny, po které vládce Kim Čong-un prahne.
Psali jsme
Stalinův sen, vězeňská noční můra. Ano, řeč je o mrtvé trati. Uprostřed nehostinné sibiřské tajgy se nacházejí pozůstatky opuštěné železnice.…
Lepší časy pro Severní Koreu a Rusko?
Vlak je také skvělý dopravní prostředek pro severokorejské dělníky, kteří jezdí do Ruska za prací a opět tak do své země přináší ruské rubly. Otevření nové linky také ukazuje na zlepšení vztahů mezi Ruskem a Severní Koreou. Aby ukázali, jak se vzájemné vztahy zlepšují, Severní Korea vyslala po železnici do Ruska deset tisíc vojáků, kteří byli nasazeni v bojích v Kurské oblasti. Největší obavy jsou kolem převozu severokorejských zbraní do Ruska. K této teorii jasně přispívá průzkum snímků, které byly pořízeny v pohraniční stanici a zachycovaly sedmdesát nákladních vagónů. Jelikož byl obsah zakrytý plachtou, nelze určit, o co se jednalo. Každopádně velký počet vagónů vyvolává velké obavy, jelikož v minulosti bylo na snímcích zachyceno nanejvýš dvacet nákladních vagónů.
Teorie o převozu zbraní podporuje návštěva severokorejského vůdce Kim Čong-una, který se vydal na cestu do Ruska na podzim roku 2023. Podle dostupných informací právě zde měli lídři jednat o dodávce zbraní, které by pomohly Rusku ve válce na Ukrajině. Když se na situaci podíváme více zblízka, právě válečný konflikt na Ukrajině vyvolal zlepšení vztahů mezi Ruskem a Severní Koreou. Kim Čong-un ke své cestě využil obrněný vlak, který nejel více než necelých 60 km/h. Navíc byla souprava vybavena zhruba o dvacet pancéřových vagónů.
Psali jsme
Prolitá krev a až příliš obětí. To se skrývá za Transmadžuskou železnicí, která byla důvodem nejednoho konfliktu. Ovlivnila geopolitiku…
Zdroje: ctidoma.cz, novinky.cz, idnes.cz, irozhlas.cz