EU version

Nejkrásnější tratě světa: Glacier-nejpomalejší rychlík světa

Nejkrásnější tratě světa: Glacier-nejpomalejší rychlík světa
foto: Archives/Railway
10 / 04 / 2021

Glacier bývá označován jako nejpomalejší express světa. Vlak spojuje významná horská střediska na východě a západě v jižní polovině Alpské oblasti Švýcarska při hranici s Itálií a je provozován dvěma společnostmi. První jsou Rhétské dráhy, největší soukromá železniční společnost ve Švýcarsku. Druhou společností je Matterhorn a Gotthard bahn. V provozu je od roku 1930. V tomto roce oslavil 90. narozeniny.

Cesta vlakem po této trati trvá přibližně 7,5 hodiny. Vlak přitom projíždí 91 tunelů, přejíždí přes 291 mostů. Vrcholem tratě je průjezd přes průsmyk Oberalppass. Ten leží v nadmořské výšce 2033 metrů nad mořem.

Vlak projíždí nádhernou alpskou přírodou a poskytuje překrásné výhledy do krajiny. Velko zvláštností jsou vyhlídkové vagony, které mají prosklenou střechu. Cestující si tak mohou vychutnat skutečně nevšední panoramatické pohledy do krajiny.

Této krásné trati se však nevyhnulo ani neštěstí. 23.10.2010 došlo k vykolejení tří vyhlídkových vagonů na trati mezi Zermattem a Svatým Mořicem v úseku mezi obcemi Lax a Fiesche. Na místě zemřela jedna osoba a dalších 40 bylo zraněno.

V rámci vyšetřování bylo zjištěno, že nehodu zavinil strojvůdce. Na úseku, kde byla povolená rychlost 35 km/h jel 55 km/h. Odstředivou silou byl  v této rychlosti vykolejen poslední vagon, který sebou strhl dva předchozí.

Tagy

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace