EU version

Muž ve vlaku v sukni a jehličkách. Bryan bourá zatuchlé genderové stereotypy

Muž ve vlaku v sukni a jehličkách. Bryan bourá zatuchlé genderové stereotypy
foto: se souhlasem Mark Bryan, public domain /Instagram Mark Bryan
04 / 05 / 2024

Mark Bryan udělal ze svých neotřelých "žensko-mužských" outfitů nejen virál na sociálních sítích, ale především vyslal do společnosti silný vzkaz: Oblečení by nemělo mít pohlaví.

Obyčejný chlap, ženatý 10 let, heterosexuál a strojní inženýr, to je Mark Bryan. Ten celosvětově zpochybnil stereotypy a pravidla oblékání, která léta vládla světu. Ke slávě ho vynesl jeho vzhled, který z něj udělal celosvětově známého influencera. Originální inženýr ukazuje světu, že pohlaví a identita nemají nic společného, pokud jde o oblékání. Je jedním z věhlasných protagonistu  trendu „bez pohlaví“. 

Instagram Mark Bryan, se souhlasem MB, public domain

Přirozeně mísí rozmanité každodenní oděvy a outfity, kterými denně dojíždí do práce. Ať už vlakem, autobusem, autem, či jinou veřejnou dopravou. Sukně, jehlové podpatky kombinuje s tradičně „mužskými“ košilemi, blejzry a kravatami. Vytvořil tak hybridní styl, který dokáže „bourat zatuchlé genderové stereotypy“. Nově tak definuje trend bez pohlaví. „Říkám tomu svůj hybridní styl, protože je napůl mužský a napůl ženský, jako elektrický náboj,“ říká na sítích Mark Bryan. Do společnosti tak vysílá silný vzkaz. Každý ať si svobodně nosí oblečení, které se mu líbí a cítí se v něm přirozeně. Bez omezujících přesvědčení. 

Instagram Mark Bryan, se souhlasem MB, public domain

Kdo je "burcující" influencer?

62letý Mark Bryan je obyčejný chlap. Je otcem, dědečkem a je ženatý více než deset let. Narodil se a vyrůstal ve Spojených státech a v roce 2010 se přestěhoval z Texasu do města poblíž Schwäbisch Hall v Německu, kde v současnosti pracuje jako strojní inženýr v balení robotů. Trénuje místní tým amerického fotbalu.

Instagram Mark Bryan, se souhlasem MB, public domain

Bryanův zájem o „ženskou“ obuv, zejména o podpatky, začal před více než 40 lety, kdy chodil s velmi vysokou ženou. V tu chvíli – přiznává v rozhovoru pro Interview Magazine – se objevilo nečekané řešení, vysoké podpatky i pro něj. Ty pak nosil i po jejich rozchodu. Dnes má podporu své současné ženy i rodiny, kteří ujišťují, že to, co Bryan nosí, nemění to, kým je. 

V průběhu let od výhradně dámské obuvi přešel k dalším věcem, jako jsou sukně a tašky různých stylů a velikostí. Při jedné příležitosti Mark Bryan dokonce prohlásil, že kalhoty jsou nudné a nabízejí málo stylových možností, zatímco sukně mají větší rozmanitost, pokud jde o střihy, modely a textury, a proto se staly jedním z jeho oblíbených oblečení.

Lidé na sítích ho milují 

„Když ženy nosí kalhoty, proč nemůžou muži nosit sukni, která je cool a pohodlná,“ uvádí jeden z diskutujících na Facebooku. „Tenhle kluk je vždycky tak roztomilý,“ píše další fanynka. Najdou se i trefné komentáře. „Našel způsob, jak si vysportovat lýtka. Není to inženýr náhodou,“ poznamenala ironicky další z nich. Narážela na to, že vysoké podpatky formují lýtka.

Instagram Mark Bryan, se souhlasem MB, public domain

Jedna z diskutujících dokonce připomněla historii oděvního průmyslu.  „Většina oblečení, které nosíme, nemá svůj původ ve světě módy, ale v potřebách lidí v daném okamžiku historie. Cíl často souvisel se zajištěním pohodlí při daném úkolu, ať už se jednalo o práci, válku nebo aktivity jako lov či sport.  Historie nám zanechává vzorky oblečení a doplňků. Mnohé se například zrodily k tomu, aby je nosily muži ale postupem času se staly exkluzivními pro ženy. Jiné skončili s používáním unisex,“ uvádí server lavanguardia.com. 

Závěrem je potřeba si uvědomit, že móda podléhá neustálému procesu evoluce.  Je odrazem a abstrakcí současné společnosti, způsobu myšlení a života, který definuje každou generaci. Jednou z nejdiskutovanějších současných diskusí celosvětově je dnes připisování „pohlaví oděvu“. Bariéra, která odděluje to, co je „mužské“ od „ženského“, se postupně zmenšuje.

Zdroj: Lavanguardia.com; Revistaexclama.com; sociální sítě Mark Bryan 

Tagy