EU version

Liška s motorem Rolls-Royce. Nové vlaky slibují luxusní cestování

Liška s motorem Rolls-Royce.  Nové vlaky slibují luxusní cestování
foto: ČD / Public Domain /RegioFox
12 / 05 / 2024

S přibližně 115 místy k sezení a maximální rychlostí 120 km/h představují lidově nazývané "lišky" inovativní řešení pro dopravu do zaměstnání, školy nebo volnočasových aktivit.

Motorové jednotky RegioFox jsou bezbariérové, klimatizované vlaky vybavené dalšími službami pro pohodlné cestování do zaměstnání, školy nebo za volnočasovými aktivitami, a to např. palubní Wi-Fi sítí, elektrickými zásuvkami a USB konektory pro dobíjení cestovní elektroniky, prostory pro velká zavazadla včetně kočárků a jízdních kol nebo audiovizuálním informačním systémem. Motorové jednotky jsou vybaveny motory Rolls-Royce s možností využívat nejnovější generaci šetrných paliv HVO.

Pod podlahou jednotky se nachází hnací agregáty, které pohání vždy obě dvojkolí přilehlého podvozku. Tato dvojkolí jsou navzájem mechanicky propojena. Motorové jednotky jsou vybaveny nízkoemisními motory Rolls-Royce, které k provozu nepotřebují pouze naftu ale lze je pohánět biopalivem HVO. Maximální rychlost, kterou vlak může vyvinout je 120 km/h.

Výrobcem RegioFoxů přezdívaných lidově také jako „liška“ je polská společnost PESA v Bydhošti. V současné době zajišťuje dodavatel jejich schválení u Drážního úřadu, které je nezbytné získat před předáním vozidel dopravci. Po schválení vozidel a jejich převzetí Českými drahami budou v letošním roce uvedeny do provozu na tratích v Jihočeském, Středočeském, Královéhradeckém, Pardubickém a v Plzeňském kraji, v kraji Vysočina a v Praze. Celkem je nyní objednáno 106 motorových jednotek RegioFox.

RegioFoxy jsou označeny jako řada 847. Mají délku zhruba 44 metrů, váží přes 80 tun a nabízejí celkem 115 míst k sezení. Jejich maximální rychlost je 120 km/h a mají výkon 750 kW. Jsou vybaveny evropským vlakovým zabezpečovacím systémem ETCS a radiokomunikací GSM-R. V Jihočeském kraji už jezdí 14 moderních elektrických jednotek RegioPanter a letos je doplní dalších 5 elektrických vlaků stejného typu a 7 motorových jednotek RegioFox.

Zdroj: České dráhy 

Tagy