EU version

„Lidé padali ze sedaček. Strojvedoucí na YouTube.“ Slovensko odškodňuje zraněné po Pezinku

„Lidé padali ze sedaček. Strojvedoucí na YouTube.“ Slovensko odškodňuje zraněné po Pezinku
foto: Polícia SR /srážka dvou vlaků
14 / 05 / 2026

Slovensko se vyrovnává s následky dvou tragických nehod u Jablonova a Pezinku, které spojuje šokující jmenovatel: fatální selhání jednotlivce.

Vláda Slovenské republiky schválila aktualizaci systému odškodňování cestujících, kteří utrpěli zranění při dvou vážných železničních nehodách z podzimu 2025. Tragédie u Jablonova nad Turňou a Pezinku spojil společný jmenovatel: selhání jednotlivce, nikoliv techniky.

Šokující zjištění: Strojvedoucí sledoval video

K čelní srážce dvou rychlíků došlo 13. října 2025 krátce po desáté hodině dopoledne v úseku, kde se dvoukolejná trať zužuje na jednokolejnou. Náraz byl devastující. Jeden z vlaků se po srážce vykolejil kolmo na trať, přičemž hrozil jeho pád ze svahu. Pod soupravou navíc visel další vagon. Na místě zasahovaly desítky záchranářů, vrtulníky i hasiči. Ošetření potřebovalo více než 90 lidí. Sedm pasažérů utrpělo kritická zranění, dalších 14 bylo zraněno středně těžce a téměř padesát lehce.

Svědectví cestujících přibližují chaos a strach, který po nárazu zavládl. „Sotva jsme vyjeli z tunelu, přišel strašný náraz,“ popsala jedna z pasažérek. Jiný cestující dodal: „Všechno létalo, lidé padali ze sedaček.“ Krátko po nehodě ministr dopravy Jozef Ráž uvedl, že příčinou nebyla systémová chyba, ale selhání konkrétního zaměstnance. Strojvedoucí nerespektoval signalizaci a vjel do úseku na červenou.

Později ministr doplnil ještě znepokojivější detail: strojvedoucí měl během jízdy zapnuté video na platformě YouTube. Toto zjištění vyvolalo ostrou diskusi o bezpečnostní kultuře a kontrole zaměstnanců v železniční dopravě.

Pezinok o měsíc později: opět ignorované návěstidlo

Jen necelý měsíc po této tragédii, 9. listopadu 2025, došlo k další srážce vlaků u Pezinku. I v tomto případě vyšetřování ukázalo, že strojvedoucí nerespektoval návěst „Stůj“, která zakazovala odjezd ze stanice. Resort dopravy opět vyloučil technické selhání systému. Dvě nehody v krátkém čase tak poukázaly na opakující se problém lidského faktoru.

V reakci na obě události vláda schválila mimořádný finanční příspěvek pro zraněné cestující, který administruje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Výše odškodného zůstává nezměněna, ale zpřesnil se způsob jeho přiznání:

    • 3 000 € při lehkých zraněních

    • 10 000 € při středně těžkých zraněních

    • 20 000 € při těžkých zraněních

Nový systém reflektuje i opožděné zdravotní komplikace, které se mohou projevit až s odstupem času — například u otřesů mozku či poranění páteře. Dopravce dosud vyplatil více než 1,09 milionu eur pro 172 cestujících. V procesu však zůstává přibližně 300 dalších žádostí. ZSSK potvrzuje, že pokračuje v jejich zpracování na základě doplněných lékařských zpráv. Klíčovým dokumentem při posuzování je evidenční list z místa nehody, který vypracovává Operační středisko záchranné zdravotnické služby.

Výzva pro budoucnost

Obě nehody z podzimu 2025 otevřely širší diskusi o bezpečnosti železniční dopravy na Slovensku. Přestože moderní signalizační systémy patří mezi spolehlivé, jejich účinnost závisí na dodržování pravidel. Experti dlouhodobě upozorňují, že technologické zabezpečení musí být doplněno přísnější kontrolou lidského faktoru — od psychologických testů až po monitoring pozornosti strojvedoucích během jízdy.

Dvě vážné nehody v průběhu jednoho měsíce ukázaly, že i v éře moderních technologií zůstává největším rizikem člověk. Aktualizované odškodnění sice zmírňuje následky pro oběti, ale skutečnou výzvou zůstává prevence, která by měla zabránit tomu, aby se podobné tragédie opakovaly.

zdroje: Zdroje: Parlamentné listy, Aktuality.sk, Reuters, RailTech, UNN.ua, Správy STVR, Finreport.sk

Tagy