EU version

Jízdné ve vlacích podraží. Informoval o tom ministr dopravy Kupka v Otázkách Václava Moravce

Jízdné ve vlacích podraží. Informoval o tom ministr dopravy Kupka v Otázkách Václava Moravce
foto: Archiv/Ilustrační foto
19 / 09 / 2022

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) mluvil ve včerejších Otázkách Václava Moravce o cenách energií. Podle jeho slov nešlo zastropit maximální cenu energií pro všechny, protože by to byla příliš velká zátěž pro státní rozpočet. Vlakové jízdné tak čeká zdražování.

Energetická krize je velkým tématem letošního podzimu. Ve včerejších Otázkách Václava Moravce ministr dopravy Martin Kupka (ODS) sdělil, že stanovené maximální ceny energií pro všechny není možné. Byla by to příliš velká zátěž pro státní rozpočet, zastropování cen jen pro maloodběratele vyjde stát na 200 miliard korun ročně.

Pro velkoodběratele bude možnost si zažádat do 1. listopadu o kompenzaci, na kterou stát vyčlenil 30 miliard korun. „Šli jsme na hranu možností. Hledali jsme možnost řešení zastropování cen energií pro všechny, ale ukázalo se to jako nemožné," řekl v OVM Kupka. Dále uvedl, že spoléhá na celoevropské řešení v rámci EU a volá po reformách energetické politiky. „Musíme na úrovni celé Evropy udělat reformu a konečně říct, jaké jsou racionální ambice. Opustit současný trh s povolenkami je podle mě nezbytně nutné, protože se s nimi více spekuluje, než aby sloužily k tomu, že děláme energetický trh odolnější," dodal ministr.

Tato situace tak ovlivní cenu vlakového jízdného, protože cena energií, zejména elektřiny a nafty, společně s inflací stoupá. Proto budou muset České dráhy sáhnout ke zdražení jízdenek. Původně se hovořilo až o pětinovém zdražení, ministr Kupka (ODS) však v OVM ujistil, že cena jízdenek by se neměla zvýšit o více než 15 %: „Určitě to tak vysoko nebude," potvrdil.

Ulehčit s energetickou krizí a inflací by podle ministra Kupky (ODS) cesta hledání úspor. Hovořil o zlepšení organizace dopravy, nasazování vlaků s vyšší kapacitou nebo modernizace vozového parku. Konečná cena jízdenek bude známa až v prosinci, kdy vyjde nový jízdní řád. Ministr ještě závěrem ujistil, že vláda stále pracuje na možných nových opatřeních, které by měly být připraveny ke kocni roku.

Tagy