foto: PID, public domain /Pražský motoráček
Objevte kouzlo historického motoráčku, který vás zavede na malebnou cestu Pražským Barrandienem. Nabízí nezapomenutelné výhledy na pražské památky a přírodu na trase, která překonává výškový rozdíl 93 m.
Tentokrát RAILTARGET zabrousil do Prahy a posvítil si na znamého motoráčka.
Co je Pražský Semmering?
Pražský motoráček začíná na pražském hlavním nádraží. Po projetí vinohradského tunelu a překonání Vltavy přijíždí vlak do stanice Praha-Smíchov. Odtud se motoráček vydává na malebnou cestu Pražským Barrandienem, kde se stoupá a klesá mezi vápencovými skalami, a překonává Prokopské údolí. Motoráček překonává výškový rozdíl 93 m.
Díky odvážně vedené trati si získal přezdívku „Pražský Semmering“, inspirovanou rakouskou horskou železnicí. „Její stavba byla dokončena v roce 1854 a jednalo se o první evropskou horskou železniční trať. Pojem „Semmering“ se tak stal synonymem pro všechny odvážně trasované tratě na světě včetně trati, jejíž koleje využívá Pražský motoráček,“ konstatuje server PID.
Z vlaku se nabízí krásné pohledy na pražská zákoutí. Od monumentální Fantovy budovy po úchvatný pohled na Pražský hrad a Vyšehrad. Cestující mohou také obdivovat přírodu Prokopského údolí a méně známé části města, které se postupně odhalují za okny vlaku.
Zajímavosti na trase
I přesto, že už samotná jízda historickým motoráčkem je zážitkem, můžete výlet spojit s navštívením některých ze zajímavých míst v okolí po trase vlaku. Prvním místem je Království železnic. Nachází se kousek od zastávky Praha-Smíchov sev. n. a můžete zde vidět největší modelové kolejiště u nás. Mimo jiné tu naleznete funkční simulátory prostředků PID a mnoho dalšího.
Kousek od zastávky Praha-Žvahov, asi půl kilometru, se nachází hradiště a vyhlídka Děvín. Ani ne kilometr od další zastávky tratě pražského motoráčku, Praha-Cibulka, se nalézá park a rozhledna Cibulka. Když vystoupíte na zastávce Praha-Stodůlky můžete se podívat do přírodního parku Košíře-Motol.
Na konečné zastávce se můžete vydat po Řepské naučné stezce. Trasa není v průběhu značená. Cesta vás provede místní historií a přírodou. Po cestě narazíte na Reinerova vyhlídku, ze které je krásně vidět okolí. Bude si moci zacvičit v Aktivním lesoparku Řepy. Stezka končí na Bílé Hoře u kláštera benediktinek.
Psali jsme
Pražským motoráčkem se můžeme svézt celoročně každou sobotu, neděli a státní svátky. Nejede akorát v období od 24. prosince do 1. ledna.…
Jaký motoráček vás sveze?
Jízdu zajišťuje dopravce KŽC Doprava, s.r.o., s motorovým vozem řady M 262.0, který je součástí nostalgického parku. Tyto vozy byly vyráběny mezi lety 1949 a 1960 a jsou vybaveny velkoprostorovými oddíly s 56 místy k sezení. V případě potřeby může být nasazen i další historický vůz řady M 286.1 z roku 1968.
Pražský motoráček: Alternativa v pracovních dnech
Pokud se vydáte na cestu v pracovní dny, využijte vlakovou linku S65, která byla zavedena v roce 2010. Linka se stala populární a její provoz byl rozšířen i po skončení tramvajové výluky, takže nabízí pravidelné spojení z Prahy do okolních oblastí.
Pražský motoráček je tak nejen nostalgickou jízdou, ale také způsobem, jak poznat krásy Prahy a její okolí. Ať už se vydáte na víkendový výlet, nebo si jen chcete užít klidnou jízdu, motoráček vám poskytne nezapomenutelný zážitek.
Psali jsme
České dráhy spouští provoz moderních elektrických jednotek RegioPanter na lince S 4 z Prahy až do Ústí nad Labem. Tyto soupravy mohou…
Na palubě motoráčku platí jízdní doklady PID, což zahrnuje dlouhodobé jízdenky pro pásma P, 0, B (tzv. pražská tramvajenka) i krátkodobé jízdenky pro jednotlivou jízdu. Je nutné je před nástupem do vlaku označit. Bezplatně cestují děti do 6 let, děti od 6 do 10 let po prokázání věku a senioři 65+ s průkazem PID. Jízdní kola lze převážet pouze s platnou jízdenkou. Pokud nastoupíte do vlaku bez jízdenky, můžete ji zakoupit u průvodčího. Pražský motoráček jezdí celoročně v sobotu, neděli a o státních svátcích kromě vánočních prázdnin, jak uvádí server Pražské integrované dopravy.
Zdroj: PID; KZC.CZ;