EU version

Električka Kométa cez víkend otvorila letnú sezónu na Tatranských elektrických železniciach

Električka Kométa cez víkend otvorila letnú sezónu na Tatranských elektrických železniciach
foto: tatranskaelektricka.sk/Električka Kométa cez víkend otvorila letnú sezónu na Tatranských elektrických železniciach
19 / 06 / 2023

Po viac ako roku sa na Tatranské elektrické železnice (TEŽ) vrátila historická električka Kométa, ktorá počas minulého víkendu 17. a 18. júna otvorila letnú sezónu. Ešte pred začiatkom letnej sezóny podstúpila Kométa opravu prevodovky vo Vrútkach, ktorá trvala približne rok.

“Kométa tento rok oslavuje svoje 110. narodeniny. Bude jazdiť pravidelne každú sobotu a nedeľu počas celého leta na trati z Popradu cez Starý Smokovec až do Tatranskej Lomnice,” uviedol Ján Sabaka, predseda Veterán klubu železníc (VKŽ). Slávnostné otvorenie letnej sezóny sa uskutočnilo na stanici v Tatranskej Lomnici krátko po desiatej hodine. 

Kométa bude na TEŽ premávať až do konca augusta. Milovníci historických vozidiel sa budú môcť v priebehu septembra previesť aj električkou Trojča, ktorá bude po prvýkrát za sebou ťahať historický cyklovozeň z roku 1896, ktorý bol do Tatier privezený zo Švajčiarska pred dvomi rokmi. 

Okrem Kométy svoje jubileum tento rok oslavuje aj VKŽ, 40. výročie svojho vzniku. Svoj vznik si občianske združenie datuje od roku 1983, kedy sa konala prvá brigáda spojená so záchranou historickej električky. 

Tagy