foto: DPP/ilustrativní
Pravomocný trest pro řidiče, který loni v únoru napadl ukrajinskou rodinu, rozpoutal v diskusích nefalšované peklo. Místo rozsudku lidé řeší politiku, čistotu rasy i diagnózy oponentů a vzduchem létají urážky o „dezolátech“ či „chátře“. Jeden z nejcitovanějších sporů se zvrhl v drsnou bitvu o to, kdo v Česku vlastně je „doma“.
Česko v bodě varu: Diskuse o trestu pro řidiče se zvrhla v drsnou bitvu o politiku, původ i IQ!
Pravomocný rozsudek nad řidičem, který loni v únoru napadl ukrajinskou rodinu, nenechal nikoho chladným. Místo debaty o bezpečnosti v MHD se však internetové diskuse proměnily v bitevní pole, kde se šermuje pojmy jako „dezolát“, „chátra“ nebo „fašista“. Co lidi pálí nejvíc?
Psali jsme
Sociální sítě zaplavilo video, v němž řidič tramvaje slovně i fyzicky napadl ukrajinskou rodinu s dvouletým dítětem. Vulgární výpady agresivního…
Agresivní tramvaják: Trestné lži a nucené práce?
Značná část diskutujících volá po přísnějším postupu státu nejen proti fyzickému násilí, ale i proti šíření dezinformací. Objevují se názory, že veřejně prospěšné práce by měly být standardem pro lidi, které kritici označují za „dezoláty“. „Ty veřejné prospěšné práce bych obecně preferoval při trestání za různé šíření lží,“ píše jeden z diskutujících. Opozice vůči tomuto názoru však kontruje tím, že pokud by se mělo trestat za lži, musela by podle nich k lopatám nastoupit i celá současná vládní garnitura nebo moderátoři veřejnoprávních médií, neberou si servítky.
Reagují tímto na to, že agresivní bývalý řidič tramvaje Daniel Bejvl (30) musí vykonat 200 hodin obecně prospěšných prací za loňské neurvalé vyhození ukrajinského páru s dvouletým vnukem z tramvaje ve Vršovicích. Rodině má navíc uhradit celkem 55 tisíc korun jako nemajetkovou újmu.
Psali jsme
Loni v únoru šokoval Prahu agresivní útok řidiče tramvaje, který neurvale vyhnal z vozu ukrajinskou rodinu i s dvouletým vnukem. Za ohavné…
Bitva o původ: Kdo je „poločech“?
Nejvášnivější spor se však rozhořel kolem národnosti a rasismu. Velkým tématem se stal původ politiků a interpretace toho, co je ještě popis reality a co už čistý rasismus. Jeden z táborů v diskusi tvrdě útočí na politickou scénu a používá termíny jako „proruská chátra“, zatímco druhý tábor okamžitě reaguje obviněním z rasismu. „Poločech je určitě označení rasistické. Jaký je pak rozdíl mezi vámi a řidičem tramvaje?“ ptá se jeden z uživatelů v narážce na nálepkování osob se smíšeným původem.
Tato část diskuse odhaluje hluboký zmatek v tom, jak lidé chápou pojmy jako národnost, rasa a občanství. Zatímco jedni argumentují ústavou a právem, druzí útočí na kulturní sounáležitost a „vlastenectví“.
„Mentalita do Evropy nepatří“
V diskusi se také otevřelo téma samotné ukrajinské komunity. Někteří diskutující se snaží kauzu bagatelizovat s tím, že kdyby nešlo o Ukrajince, nikdo by věc neřešil. Objevují se i velmi vyhraněné názory na celkovou mentalitu východních národů. Zastánci odsouzené rodiny naopak upozorňují na to, že obětí útoku bylo i malé dítě, které je navíc podle některých informací českým občanem.
Psali jsme
Spolek Paměť národa vyslal na Ukrajinu skupinu dobrovolníků s humanitární pomocí. Pro zpáteční cestu využili legendární vůz ze sovětských…
Konec slušnosti: Místo argumentů diagnózy
Společným jmenovatelem celé debaty je však naprostá absence slušnosti. Místo věcné diskuse o tom, zda je 200 hodin práce adekvátní trest, se lidé navzájem posílají na psychiatrii, radí si „mokrý hadr na hlavu“ nebo se častují urážkami o inteligenci. Závěr diskuse tak dává smutný obraz. Jak poznamenal jeden z mírnějších účastníků s lehkou ironií: „Každý holt stojíme na opačné straně barikády. Aby z toho nakonec nebyla občanská válka.“ Soudní případ jednoho agresivního řidiče se tak stal jen dalším zářezem do pažby vzájemné nenávisti.
Důvodem k řidičově agresivnímu chování prý bylo to, že prarodiče nechali vnuka stát na jedné ze sedaček, aby se chlapec mohl dívat z okna. Napadený muž údajně chlapce ihned po řidičově příchodu ze sedačky sundal a snažil se řidiči ukázat, že chlapcovy boty jsou čisté. K napadení se loni vyjádřil také samotný řidič, který místo omluvy nabídl svou verzi příběhu. „Kéž by tak bylo celé video od začátku a i během jízdy, kdy cestující dělali nepořádek a jejich dítě z vesela skákalo ve špinavých botách na sedadle. Ano, šel jsem jim normálním způsobem oznámit, aby toho zanechali. To, že mi pán opakovaně nadával a plival na mě už na videu není, pochopitelně,“ uvedl v komentáři na Facebooku, jak dokazuje screenshot na síti X. Dle informací Pražského deníku si řidič svůj facebookový profil následně deaktivoval.