EU version

Dědictví lokomotiv: Jak vlaky inspirovaly populární kulturu v průběhu desetiletí

Dědictví lokomotiv: Jak vlaky inspirovaly populární kulturu v průběhu desetiletí
foto: 2004 Warner Bros./Dědictví lokomotiv: Jak vlaky inspirovaly populární kulturu v průběhu desetiletí
28 / 07 / 2023

Vlaky a železnice jsou již po staletí významnou součástí pop kultury. Od klasické literatury až po moderní filmy je železnice předmětem fascinace a intrik pro lidi všech věkových kategorií. V tomto článku se podíváme na některé z nejpopulárnějších filmů a knih, v nichž se objevují vlaky a železnice, a prozkoumáme jejich vliv na populární kulturu.

Filmy

Jedním z nejznámějších filmů o vlacích je "Velká vlaková loupež" (1903), který je považován za jeden z prvních povídkových filmů vůbec. Tento němý film vypráví příběh skupiny lupičů, kteří se snaží ukrást peníze z vlaku. "Generál" (1926) je další klasický film o vlacích, který obstál ve zkoušce časem. Film s Busterem Keatonem v hlavní roli je komedií o jižanském strojvůdci, který se během občanské války snaží zachránit svou milovanou lokomotivu před vojáky Unie. "Vražda v Orient expresu" (1974) je záhadná vražda odehrávající se v luxusním vlaku jedoucím z Istanbulu do Calais. Film natočený podle stejnojmenného románu Agathy Christie se vyznačuje hvězdným obsazením a je považován za klasiku žánru.

V nedávné době se stal "Polární expres" (2004) oblíbeným svátečním filmem pro rodiny po celém světě. Animovaný film vypráví příběh malého chlapce, který se na Štědrý den vydá kouzelným vlakem na severní pól. "Snowpiercer" (2013) je dystopický sci-fi film odehrávající se ve vlaku, který v postapokalyptické budoucnosti cestuje po celém světě. Film se zabývá tématy třídní a sociální nerovnosti a bojem o přežití v drsném, nelítostném světě.

Knihy

Jednou z nejznámějších knih s vlaky je "Vražda v Orient expresu" od Agathy Christie. Román, který poprvé vyšel v roce 1934, sleduje detektiva Hercula Poirota, který vyšetřuje vraždu ve slavném vlaku. Další klasickou knihou o vlacích jsou "Děti železnice" od E. Nesbita. Dětský román vypráví příběh tří sourozenců, kteří se přestěhují do domu poblíž nádraží a jsou fascinováni vlaky, které projíždějí kolem.

Ve vědeckofantastickém žánru se v knize Arthura C. Clarka "Město a hvězdy" objevuje vlak, který jezdí po futuristickém městě. Román se zabývá tématy technologie, pokroku a povahy lidstva. V sérii "Kolo času" od Roberta Jordana se objevuje magický vlak zvaný "Bludička", který cestuje mezi různými dimenzemi. Vlak je klíčovým prvkem série a slouží jako symbol cesty postav příběhem.

Závěrem lze říci, že železnice významně ovlivnila populární kulturu a inspirovala nespočet filmů a knih. Od zlatého věku parních lokomotiv až po moderní éru vysokorychlostních vlaků železnice uchvátila představivost lidí na celém světě. Optikou populární kultury můžeme sledovat mnoho způsobů, jakými vlaky a železnice formovaly naši společnost, od jejich role v dopravě a obchodu až po jejich vliv na náš každodenní život.

S tím, jak pokračujeme ve směřování k udržitelnější budoucnosti, zůstává železnice důležitou součástí naší dopravní infrastruktury, protože poskytuje efektivní a ekologický způsob přepravy osob a zboží po celé zemi. Proto můžeme očekávat, že železnice bude i nadále inspirovat budoucí generace umělců, spisovatelů a filmařů a zanechá trvalý odkaz v populární kultuře na dlouhá léta dopředu.

Zdroj informací: bbc.co.uk;

Tagy