EU version

Chybějící bezplatná WC na nádražích: Trapárna a ostuda, tvrdí Plzeňák, diskuse se rozhořela

Chybějící bezplatná WC na nádražích: Trapárna a ostuda, tvrdí Plzeňák, diskuse se rozhořela
foto: Public Domain /Redakce RT
20 / 05 / 2024

Reportáž. Plzeňané si stěžují na rvačky v bezprostředním okolí plzeňského hlavního nádraží, ale i na nástupištích, v halách i u stánku s občerstvením. Redakce RT byla svědkem jedné z nich.

Není žádnou novinkou, že oblast u východu z hlavního nádraží bývá často předmětem regionálních plzeňských krimi zpráv. U Paluby Hamburk se dějí divy, ale nejen tam. Jedná se o lokalitu, která je z hlediska bezpečnosti a pořádku dlouhodobě problémová a obyvatelé města na to často upozorňují.

Redakce RT byla svědkem jedné z rvaček. Dva lehce podnapilí muži do sebe strkají a pokřikují  vulgarismy. Agresivita byla tak silná, že jeden z mužů upadl na zem. Okamžitě se ke dvěma vulgárním chlapíkům seběhla drážní ochranka, která je od sebe odtrhla. Ale i na ní si pánové dovolovali.  Nutno podotknout, že kdyby drážní ochranka nezareagovala, asi bychom nechtěli vědět, jak by to celé dopadlo. Chvályhodné ale je, jak rychle muži, kteří hlučnou výměnu názorů ukončili, zareagovali a na místo přiběhli. Vložila se do toho i žena stojící opodál, patrně znala jednoho z pánů. Snažila se muže také zastavit. "Nech toho. Uklidni se," křičela a tahala jednoho z nich za triko. 

Redakce RT / Public Domain

Redakce RT / Public Domain

Vše se odehrávalo na nástupišti. Akorát přijel vlak z Prahy a vystupující cestující museli kolem incidentu procházet. „Je to hrozné, nevím, že se u těch nádraží shlukují tak divní lidé,“ nechápala jedna z cestujících, která raději zvolila jiný východ, aby nemusela kolem nich procházet. Bála se. „Moc se v tom neorientuji, ale myslím si, že by je město mělo někam vystrnadit mimo veřejné prostory. Hlavně z důvodu bezpečnosti. V okolí lidé požívají drogy, nachází se tam stříkačky, jsou napilí. Na nádraží jsou ale děti a to je brát vážně. Mělo by se s tím něco dělat,“ uvedla mladá maminka z Plzně, která vedla za ruku osmileté dítě. 

Není to ojedinělý případ. Nedávno museli strážníci městské policie řešit jeden nechutný případ, jak upozornil server Krimi zpráv. Žena bezostyšně močila přímo před stánkem s občerstvením a mezi procházejícími lidmi. Každodenním koloritem jsou zde tedy těžce opilí nebo zfetovaní lidé, často pomočení či pokálení.

Na to má jeden Plzeňák snadné vysvětlení.  „Největší trapárna a ostuda je to, že na nádražích nejsou bezplatně dostupná WC. Byly tady už za 1. republiky i za komunistů. Mozek to nebere, lidi si ulevují v parcích a nikomu nahoře to nevadí. Že je hanba nefackuje!,“ brojí. Nicméně v reakci na jeho slova se rozproudila diskuse. „Chceme-li aby WC byla kulturní a čistá musí být zpoplatněna. Cestující to jistě zvládne donést do vagónu,“ reaguje. Lidem také vadí, že se u stánku s občerstvením vysedávají lidé, často opilci a feťáci. „Ti lidé sedící u Paluby Hamburk jsou také cestující čekající na vlak nebo na dávky?,“ rýpe si ironicky další diskutující.

Celé situaci jistě nenahrává, že se v blízkosti plzeňského hlavního nádraží nachází vybydlený dům.

 Redakce RT / Public Domain

Redakce RT / Public Domain

Zástupci města již dříve uvedli, že okolí nádraží hlídají nové bezpečnostní kamery. Jde o prostory před nádražím, autobusovým terminálem, Šumavskou ulici od křižovatky s Ukrajinskou ulicí a nově také prostor Paluby Hamburk, kde jsou prodejny občerstvení nebo městské informační centrum. Právě tam byla také zavedena možnost využít bezpečnostní tlačítko pultu centrální ochrany při ohrožení obsluhy i v případech, kdy se nebezpečná situace odehrává v okolí. Zvýšil se během služeb jejich pocit bezpečí.

Zdroj: redakce RT 

Tagy