Českým drahám se podařilo otevřít moderní učební obor
Prostory dílny si ve vršovickém depu prohlédl také ministr dopravy Martin Kupka. „Otevření této nové moderní učebny patří k dalším krokům podpory a rozvoje odborného vzdělávání v klíčových technických oborech. Spolupráce Českých drah a střední školy nabízí mladým lidem příležitost učit se praktické dovednosti přímo v prostředí, které se, jak věřím, pro mnoho z nich jednou stane jejich profesním domovem,“ řekl během slavnostního otevření dílny Martin Kupka.
Novou zámečnickou dílnu budou žáci navštěvovat během prvního ročníku studia, další dva roky pak bude odborný výcvik probíhat v reálném prostředí Českých drah, kde se jim budou věnovat instruktoři z řad ČD. „Spolupráce s Akademií řemesel je jedinečná také v tom, že výuku odborných předmětů přímo ve škole zajišťují čtyři zkušení odborníci z Českých drah. Ti od září přijali roli pedagogů a předávají žákům v rámci teoretické výuky vědomosti a své cenné zkušenosti přímo z praxe,“ říká Michal Kraus, místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro úsek servisu.
Psali jsme
Tomáš Slavíček, bývalý generální ředitel SUDOP PRAHA a od ledna 2024 nový generální ředitel SUDOP GROUP, využívá své dlouholeté praxe od roku 1987…
Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců: Odpověď na výzvu trhu
Podnět k otevření nového oboru vzešel z Českých drah, a to kvůli nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců v údržbě kolejových vozidel. Do prvního ročníku v září nastoupilo 19 chlapců a jedna dívka. Učebna je vybavena špičkovými technologiemi a zařízením. „To vše umožní žákům získat praktické dovednosti potřebné pro jejich budoucí povolání, a to především umět kvalifikovaně diagnostikovat, seřizovat a opravovat kolejová vozidla. Velmi nás potěšil zájem mladých lidí o nový učební obor a věříme, že stejně tomu bude i v dalších letech,“ říká Blanka Havelková, členka představenstva a náměstkyně generálního ředitele Českých drah pro lidské zdroje.
Příležitosti pro mimopražské studenty v novém oboru
Škola má Domov mládeže, dokáže tedy na nový obor přijmout i mimopražské uchazeče. „Akademie řemesel Praha ráda přijímá výzvy zaměstnavatelů a hledá cesty pro jejich řešení. Nesmírně si vážíme všech, kteří se rozhodli v současné situaci spolupracovat při výchově a vzdělávání nových odborníků, techniků a řemeslníků a podporovat je. Při vstupu na pracovní trh pak absolventi jistě ocení získané zkušenosti nabyté v rámci studia, které jim usnadní začátek jejich pracovního života,“ říká Drahoslav Matonoha, ředitel Akademie řemesel Praha – Střední školy technické.
Psali jsme
Klára Krokerová, specialistka na nábor a spolupráci se školami u Českých drah, v rozhovoru pro magazín Železničář odhaluje svůj…
Žáci jsou od 1. ročníku zařazeni do motivačního stipendijního programu ČéDés, který jim poskytuje nejen finanční podporu během celého studia, ale také jim po úspěšném ukončení učebního oboru zajistí perspektivní pracovní uplatnění u ČD.
Zdroj: Tisková zpráva ČD