EU version

Seminář EDDP k DAC: Podívejte se na exkluzivní informace z webináře

Seminář EDDP k DAC:  Podívejte se na exkluzivní informace z webináře
foto: Archiv/Seminář EDDP k DAC: Podívejte se na exkluzivní informace z webináře
01 / 12 / 2022

Dnes uspořádal tým EDDP (European DAC Delivery Programm) webinář, který se věnoval analýze přínosů a nákladů, tzv. CBA analýze. Dosavadní analýza přínosů a nákladů DAC není finalizovaná, bude postupně doplňována. Pracuje se s neucelenými a v komplexu celého projektu s fragmentovanými informacemi. Zatímco na straně přímých i nepřímých nákladů existují představy o konkrétních nákladových položkách, nejasnosti panují na straně ekonomických přínosů. Proto se pracuje s odhady, a to i s odhady základních benefitů, které představuje zvýšení kapacity a rychlosti operability nákladní železniční dopravy. Není jasné, kolik vagónů bude nutné vyřadit a není známo rozložení procesu přechodu k DAC podle jednotlivých typů vagónů. Není známá struktura vozového parku, který bude moci být vybaven retrofity a není ani známo, kolik a kterých vagonů bude muset být vyřazeno.

Tým EDDP bude pravidelně analýzu přínosů a nákladů (CBA) aktualizovat, příští aktualizace a webinář se uskuteční v lednu 2023. Kromě nejasností na straně přínosů a scénářů přechodu k DAC, které budou dopravcům způsobovat rozdílné náklady, je analýza přínosů a nákladů v podání EDDP problematická tím, že k tématu přistupuje za celou Evropu jednotně. Je přitom jasné, že DAC postihne nákladově různé dopravce, různé vozové parky a jejich stáří a ekonomiku provozu jednotlivých dopravců diametrálně různě. Jakmile budou v budoucnosti jasnější obrysy scénářů přechodu k DAC a jeho technické provedení, bude muset CBA proběhnout na úrovni jednotlivých dopravců. To se zatím kromě Deutsche Bahn Cargo nestalo. Neexistují ani spolehlivá data o složení vozového parku v Evropě, který čítá odhadem 500.000 vagónů.  Základem existujícího pokusu o CBA jsou data zevnitř koncernu Deutsche Bahn, částečně ÖBB a EDDP využívá k zjišťování nákladů švýcarskou zkušenost s DAC, kde se zavádí od roku 2019. Pro dopravce ze střední a východní Evropy je tento 

Náklady na DAC  se odhadují na 5 000 eur za kus, tedy dvojnásobek na každý vagón a lokomotivu. Náklady na montáž spřáhla se budou lišit podle konstrukce vozu nebo lokomotivy. U nových vozidel se počítá s příplatkem za DAC (v porovnání s náklady na pořízení vagónů a lokomotiv vybavených šroubovými spřáhly) 3 500 EUR / vůz a 8 000 EUR za lokomotivu. Dále se odhaduje, že komplikace s managementem vozů nevybavených DAC si vyžádá další náklady ve výši 5 000 EUR/vůz. Zahrnuje to i jejich omezenou využitelnost na železniční síti.

Tabulka nákladů na digitální a komunikační infrastrukturu DAC zde:

Communication component costs

 

Wagon communication unit incl. power management and battery

800

2nd wagon communication unit (redundant)

400

Cloud communication unit

200

Apps management unit (calculation power for all use cases)

1500

2nd apps management unit (calculation power for all use cases), redundant

1000

Retrofit costs

70

 

 

Other Cost

 

Automated venting device

300

Automated venting device-retrofit costs

70

Automatic braking test device

700

Automatic braking test device-retrofit costs

875

Automatic uncoupling (type 5) actuator (per wagon)

1600

Automatic uncoupling (type 5) actuator-retrofit costs (per wagon)

280

Automated parking brake systém

2000

Automated parking brake system-retrofit costs

350

Train integrity function & train composition determination

700

Train integrity function & train composition determination-retrofit costs

175

Wagon telematics

1000

Wagon telematics-retrofit costs

175

Video gate – counts

N/A

Video gate – cost

150 000

Tagy