EU version

"Musíme získat vzdušnou převahu pro Ukrajinu, stejně jako jsme získali převahu v Černém moři," prohlásil Volodymyr Zelenskyj

&quote;Musíme získat vzdušnou převahu pro Ukrajinu, stejně jako jsme získali převahu v Černém moři,&quote; prohlásil Volodymyr Zelenskyj
foto: VOA / Public domain/Volodymyr Zelenskyj
18 / 01 / 2024

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vyzdvihl nedávné úspěchy Ukrajiny v boji proti ruské flotile v Černém moři, které jí umožnily obnovit vývoz svých produktů.

Toto prohlášení souvisí s širším vyprávěním o snaze Ukrajiny udržet svou ekonomiku nad vodou v těchto těžkých časech. Válka, která začala jako plnohodnotná invaze Ruska v únoru 2022, představovala vážnou hrozbu nejen pro lidské životy a územní celistvost, ale také pro exportní kapacitu Ukrajiny, zejména v oblasti zemědělských produktů.

V reakci na krizi sehrály ukrajinské železnice (Ukrzaliznycja) významnou roli při reorganizaci dodávek zemědělských produktů k hranicím sousedních zemí, jako je Polsko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko. Tento posun byl významný, protože námořní přístavy na okupovaných územích byly zablokovány, což hrozilo potravinovou krizí v Evropě i ve světě. Před válkou se námořní přístavy podílely na ukrajinském vývozu 45 %, ale po jejich blokádě se podíl železniční dopravy na vývozu zvýšil z 11 % na 41 %. Přechod na železniční dopravu s sebou nesl výzvy, jako je přizpůsobení se rozdílným rozchodům kolejí mezi Ukrajinou a evropskými zeměmi a odbavení zvýšeného objemu obilí.

GMK Center / Public domain

Vývoj situace si vyžádal inovativní řešení, včetně úpravy suchých přístavů na hranicích EU a Ukrajiny pro překládku obilí ve velkém měřítku a prozkoumání nových vývozních tras přes země, jako je Slovensko, MaďarskoMoldavsko. Každá země přispěla jedinečným způsobem a upravila svou infrastrukturu a politiku tak, aby podpořila ukrajinský vývoz.

Zelenskyj zdůraznil význam západní solidarity v boji proti ruskému postupu na Ukrajině a naznačil, že snížení tlaku na Rusko by mohlo prodloužit trvání konfliktu. "Musíme pro Ukrajinu získat vzdušnou převahu, stejně jako jsme získali převahu v Černém moři. Můžeme to udělat," prohlásil Zelenskyj.

Tagy