EU version

Expanze ČD Cargo na Balkán: Nový přímý spoj mezi Rijekou a Paskovem

Expanze ČD Cargo na Balkán: Nový přímý spoj mezi Rijekou a Paskovem
foto: ICTSI /Nakládka vlaků v AGCT
16 / 08 / 2022

Největší český nákladní dopravce, ČD Cargo, založil minulý rok v květnu v Záhřebu dceřinou ČD Cargo Adria s cílem expandovat na Balkán. Nyní nákladní dopravce přichází s nabídkou přímého pravidelného spoje mezi chorvatskou Rijekou a ostravským terminálem Paskov.

Zahraniční expanze českého národního nákladního dopravce, ČD Cargo, nese své ovoce. Jím založená společnost ČD Cargo Adria získala velmi zajímavou zakázku, a tou je přímý pravidelný spoj mezi chorvatskou Rijekou do ostravského terminálu Paskov přes Adriatic Gate Container Terminal (AGCT). Tuto linku si u dcery českého největšího dopravce objednala společnost Maersk.

Výkonný ředitel AGCT Emmanuel Papagiannakis k tomu v tiskové zprávě řekl: „Český trh je jedním z nejvýznamnějších trhů v Evropě s významným výrobním centrem a spotřebitelským trhem. V současné době jezdí několik pravidelných týdenních ucelených vlaků mezi Rijekou, Srbskem, Bosnou a Maďarskem s prodloužením na Slovensko. Oceňujeme, že společnost Maersk zahájila tuto iniciativu, která přidává přímé železniční spojení do Česka. To také potvrzuje rostoucí význam AGCT jako brány pro střední Evropu a jihovýchodní Evropu.“

Z toho je jasné, že ČD Cargo má dobře našlápnuto k tomu upevnit se na místním trhu a budovat základy pro expanzi do dalších zemí Balkánu. Pokud uspěje, mohla by se z České republiky stát do budoucna brána pro Balkán do střední Evropy. Nesmíme také opomenout fakt, že se balkánské státy snaží dostat do Evropské unie, což by mohlo zjednodušit obchodní vztahy. Mezi kandidátské země momentálně patří Srbsko, Albánie nebo Severní Makedonie.

 

Tagy