EU version

Efektivnější využití energie v podání ČD Cargo. Nákladní dopravce inspiruje i ČEZ

Efektivnější využití energie v podání ČD Cargo. Nákladní dopravce inspiruje i ČEZ
foto: Archives/Efektivnější využití energie v podání ČD Cargo. Nákladní dopravce inspiruje i ČEZ
22 / 06 / 2022

ČD Cargo v uplynulých dnech vyhodnotilo druhý rok existence Dobrovolné dohody v oblasti zvyšování energetické účinnosti. Tato dohoda byla uzavřena s Ministerstvem průmyslu a obchodu a platí od roku 2020. V tomto má ČD Cargo mezi českými firmami prvenství. Inspirovalo například ČEZ nebo Pražskou energetiku. Uvidíme, jak se tento trend vyvine do budoucna a kdo další přistoupí k této dohodě s ministerstvem.

Efekt dohody je přitom neoddiskutovatelný. Opatření zaměřená na modernizaci vozového parku ČD Cargo přinesla své ovoce a za minulý rok došlo ke snížení spotřeby energie o téměř 30000 MWh a s tím i ke snížení produkce emisí oxidu uhličitého, a to skoro o 7000 tun. Očekává se, že tyto pozitivní procesy se budou směrem k roku 2030 dále násobit a zvyšovat.

 ČD Cargu se také díky strategické obchodní politice daří přenášet stále více nákladu ze silnice na železnici, což je v návaznosti na evropský Green Deal velmi podstatné.

Hlavním bodem pro ČD Cargo zůstává modernizace vozového parku, který se má dále rozšiřovat o lokomotivy, které jsou schopny využít více energie, dále pak i přesnější měřící nástroje kvůli lepšímu vyhodnocení, jak je energie spotřebována a jestli lze dosáhnout úspory například upravováním stylu jízdy strojvedoucích. Pak lze snadno zacílit na oblasti, kde je potřeba pracovat na úspoře energie a napomoci tak ČR dosáhnout redukčního emisního cíle EU pro rok 2030.

Tagy

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace