EU version

Atomový vlak Barguzin – Putinova zbraň na kolejích

Atomový vlak Barguzin – Putinova zbraň na kolejích
foto: Marina Lystseva; popularmechanics.com/Atomový vlak Barguzin – Putinova zbraň na kolejích
19 / 06 / 2023

Projekt RS-27 nebo SS-X-32Zh Barguzin BZhRK (БЖРК) je železniční mobilní mezikontinentální balistická raketa (ICBM) vyvíjená pro ruskou RVSN, jako náhrada ze předchozí raketový vlak Molodets BZhRK SS-24 Scalpel. BZhRK je zkratka pro strategický raketový vlak. Původně se očekávalo, že raketa vstoupí do testování v roce 2019 a do služby bude uvedena v roce 2020.

Přestože vlaky vyzbrojené jadernými raketami je obtížné sledovat, mají mnoho nákladných omezení, kvůli kterým jsou horší než jaderné zbraně. Moskva možná hledá redundanci ve své schopnosti vyvolat odvetný jaderný holocaust, ale Barguzin byl nakonec považován za příliš zastaralý a drahý vzhledem ke zeštíhlenému obrannému rozpočtu.

Koncepce mobilních jaderných zbraní na železnici vznikla již před několika desetiletími na základě myšlenky, že pohyblivý nosič jaderných zbraní je pro nepřítele mnohem obtížnější zasáhnout preventivním úderem, čímž dochází k větší možnosti odstrašení nepřítele. Díky tomuto principu se ponorky naložené balistickými raketami staly nejúčinnější formou jaderného odstrašení.

Vývoj atomového vlaku Barguzin probíhá již od roku 2012 a měl by pojmout až 6 mezikontinentálních raket RS-24. Systém by měl být těžko rozpoznatelný od normálních vlaků na ruských železnicích, protože by měli mít téměř poloviční hmotnost oproti svému předchůdci – vlaku Moloděc.

Zdroj: nationalinterest.org; popularmechanics.com;

Tagy