EU version

Sokolovská uhelná řeší ziskovost. Ve hře je uzavření provozoven, přiznává akcionář Paukner

Sokolovská uhelná řeší ziskovost. Ve hře je uzavření provozoven, přiznává akcionář Paukner
foto: Sokolovská uhelná na Facebooku/Sokolovská uhelná řeší ziskovost. Ve hře je uzavření provozoven, přiznává akcionář Paukner
07 / 09 / 2023

Petr Paukner se stal akcionářem nejmenší tuzemské hnědouhelné společnosti Sokolovská uhelná a její sesterské společnosti SUAS Group. Stalo se tak po tom, kdy zhruba desetinový podíl koupil od rodiny Štěpánkových. „Musí se transformovat, protože dřív to bylo jen o uhlí, výrobě elektřiny z uhlí nebo o zplyňování uhlí. Skupina se proto musí přeměnit na zelenější energetickou společnost,“ uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny Petr Paukner, který přiznal velké plány v oblasti solárních elektráren a baterií.

Nový akcionář Paukner by dle svých slov měl sedět v dozorčí radě, která řídí společnost. „Půjde o diskusi, jež se bude týkat strategie, kam by měla Sokolovská kráčet. Chci se zaměřit na energetiku,“ přiznal. Při této příležitosti se vyjádřil i k problematice výroby elektřiny při porovnání prodejní ceny a povolenky. „Ten rozdíl mezi cenou elektřiny a povolenky je skutečně velice malý. Na první pohled se zdá, že se to nemůže vyplácet. Uhelné zdroje by měly posloužit k postupnému přechodu do stavu, kdy na našem energetickém trhu budou dominantní zdroje jaderné a obnovitelné. To je cesta, po které se musí jít, a při ní budete potřebovat, ať už chcete, nebo ne, uhelné zdroje,“ poznamenal k rozdílu prodejní ceny elektřiny (109 eur) a povolenky za necelých 100 eur.

Obecně se tak podle nového akcionáře bude uhlí prodávat od podzimu do jara. Naopak výroba energie z obnovitelných zdrojů bude složitější. Důvodem je nedostatek moderní baterie, která by byla schopna naakumulovat veškerou energii v průběhu léta. Bude tak potřeba i krátkodobých zdrojů – uhelná teplárna a elektrárna v Sokolově či plynárna na Vřesové. „Na trhu budou potřeba zdroje, které jsou schopné velmi rychle najet do provozu a pokrýt výpadky obnovitelných zdrojů. Na trhu se už navíc děje, že cena elektřiny mimo špičku bude vyšší, než bývala. Ale cena elektřiny ve špičce nemusí být tak vysoká přes den oproti minulosti, protože bude fotovoltaika,“ vysvětlil Paukner v rozhovoru.

Skupina se podle Pauknera nyní musí přeměnit na zelenější energetickou společnost. „Sokolovská uhelná má výhodu, že má obrovské pozemky, takže se tam budou stavět fotovoltaiky, které skupině pomohou. Může rovněž vše potřebné připravit pro výstavbu fotovoltaiky včetně zasíťování pro nového investora,“ řekl Paukner který dodal, že pozemky a jejich zasíťování je velkou výhodou, kterou by měla společnost využít.

Skupinu Sokolovská tak v nejbližší době čeká kompletní zmapování veškerých možností, které společnost má. Podle slov nejnovějšího akcionáře je potřeba zjistit, jaké jsou náklady a výnosy jednotlivých středisek, kde dochází ke ztrátám a kde je naopak generován zisk. Dřív se podle Pauknera nikdo o takovéto parametry nezajímal, protože uhlí společně s elektřinou „utáhlo“ vše. Zaměstnanci se ale bát o svá místa nemusí. „Všude je nedostatek lidí, takže si nemyslím, že by se propouštělo. Velký negativní dopad mají pro skupinu naopak předčasné důchody,“ přiznal a prozradil, že se výhledově některá střediska mohou uzavřít, je při tom však potřeba myslet na podporu ziskových středisek.

Zdroj informací: Sokolovská uhelná, HN

Tagy