EU version

Rozpad koalice v Plzni: Transparentním pirátům vadí "kmotr" Jurečko v představenstvu nemocnice

Rozpad koalice v Plzni: Transparentním pirátům vadí &quote;kmotr&quote; Jurečko v představenstvu nemocnice
foto: Plzeň.cz/Roman Jurečko
12 / 02 / 2022

Plzeňská koalice je v ohrožení. Důvodem je vypovězení koaliční smlouvy ze strany Pirátů. Co je v pozadí? Pirátům vadí prosazení „kmotra“ Romana Jurečka z ODS do představenstva Klatovské nemocnice, a to přes jejich nesouhlas. TOP 09 a ODS už Piráty vyzvaly, aby své rozhodnutí vzali zpátky.

Piráti jsou velmi transparentní a otevřenou stranou. To ostatně potvrdili i v situaci, kdy se jednalo o personálních změnách ve vedení ČD. Zatímco všichni ostatní, včetně Ministerstva dopravy, do poslední chvíle mlžili, Piráti potvrdili, že ke změnám má skutečně dojít. Naší redakci to v rozhovoru bez zaváhání řekl exposlanec Pirátů, Ondřej Polanský (čtěte zde). Polanský dokonce rovnou uvedl i jméno kandidáta do dozorčí rady ČD, železničního experta Petra Šlegra, který naší redakci poskytl exkluzivní vyjádření (čtěte zde).

Z tohoto pohledu to vypadá, že Pirátům není vlastní stranické pletichaření a zamlčování kandidátů do veřejných funkcí. Zatímco oni prosazují maximální transparentnost, ostatní strany spíše mlží. Je toto snad hlavním důvodem výpovědi koaliční smlouvy?

Piráti nesouhlasí s tím, aby byl v představenstvu Klatovské nemocnice Roman Jurečko, kterého nazývají „kmotrem“. Vadí jim, že Jurečko může prakticky ovládat všechny nemocnice v majetku Plzeňského kraje. Dalším bodem konfliktu je personální obsazení krajských nemocnic ale také kumulace funkcí. Zastupitelé z řad ODS, konkrétně Eva Trůková a Jan Šašek totiž vědou krajské výbory, ale zároveň působí ve vedení města Rokycany.

„Kmotr“ Jurečko byl do pozice v představenstvu podle Pirátů „protlačen“ bez jejich vědomí. Jurečko je v Plzni vnímán jako velmi kontroverzní osoba. Bývá označován jako „regionální kmotr ODS“. Jeho post v Klatovské nemocnici ale není jedinou takovou funkcí, kterou Jurečko zastával. Do dnes působí například ve funkci předsedy představenstva Plzeňské teplárenské. V letech 2008-2013 byl členem Správní rady Správy železnic, odkud byl odvolán za premiéra Nečase.

V čele Plzně stojí koalice ODS, TOP 09, STAN a Pirátů. ODS a TOP 09 již dokonce ustanovila čtyřčlenný tým, který má za úkol vyjednávat se všemi členy zastupitelstva kromě SPD a KSČM. Nejasnou situaci plánuje také využít hnutí ANO.

Tagy