EU version

První dáma české železnice Havelková: Lidské zdroje vnímáme jako velmi důležité, zaměstnanci by měli mít své zastoupení i v představenstvu

První dáma české železnice Havelková: Lidské zdroje vnímáme jako velmi důležité, zaměstnanci by měli mít své zastoupení i v představenstvu
foto: Archiv/Blanka Havelková
24 / 02 / 2022

V rámci personálních změn u národního dopravce se členkou představenstva ČD stala Blanka Havelková, která dlouhodobě vedla Dopravní vzdělávací institut (DVI). Právě personální otázky by měly být hlavní součástí její agendy, protože nedostatek pracovníků na kvalifikovaných pozicích trápí ČD stejně jako další železniční lídry na trhu. Zajímavostí zároveň je, že Havelková je první ženou ve vedení národního dopravce od dob Rakouska-Uherska.

Minulý týden na svou dosavadní funkci generálního ředitele ČD rezignoval Ivan Bednárik a další dva členové představenstva. Prvním z nich byl Václav Nebeský, který působil ve funkci ČD před Bednárikovým nástupem, druhým byl zástupce Ministerstva financí Pavelec. Nově jmenovaný předseda Dozorčí rady ČD, v jejíž agendě právě personální otázky vedení ČD jsou, ekonom Miroslav Zámečník, v rozhovoru pro podcast Ranní brífink HN uvedl, že považuje Ivana Bednárika za skvělého manažera. Zná ho už z působení v ČD Cargo, kde prokázal svoje schopnosti v obchodu a provozní restrukturalizaci společnosti.

V rámci těchto personálních změn byla do funkce jmenována i Havelková. V minulosti jí bylo křeslo v představenstvu už jednou nabídnuto konkrétně v roce 2016, ale tehdy toto místo odmítla. „V té době jsem se intenzivně věnovala Dopravnímu vzdělávacímu institutu a ta společnost se výrazně proměnila, posunula, uskutečnila se řada dobrých projektů a teď jsem tuto nabídku dostala od pana ministra, tak jsem ji přijala,“ uvedla Blanka Havelková exkluzivně pro RAILTARGET. Havelková totiž pracuje v ČD již od roku 2008 a na post ředitelky vzdělávacího institutu si ji vybral někdejší generální ředitel a předseda představenstva Českých drah, Pavel Krtek.

DVI, který Havelková dlouhodobě vede zajišťuje vzdělávání v oblasti železniční dopravy nebo psychologické poradenství a diagnostiku. Jedná se o společnost s ročním obratem okolo 100 milionů korun, která zaměstnává 83 lidí a poskytuje školení pro certifikaci i soukromým dopravcům.

Právě oblast personalistiky má být hlavní agendou nové členky představenstva. „Lidské zdroje vnímáme jako velmi důležité a myslíme si, že zaměstnanci by měli mít své zastoupení i v představenstvu,“ uvedla pro RAILTARGET Havelková.

Přesto, že je personalistika pro národního dopravce klíčovou oblastí a zahrnuje obrovské množství práce, podle informací redakce RAILTARGET by do agendy Blanky Havelkové mělo spadat více zásadních témat. Konkrétně se má jednat ještě o oblast dotací, zahraničních styků, projektů a IT.

Minulý týden bylo zároveň vypsáno výběrové řízení na nového generálního ředitele ČD (psali jsme zde). Redakce RAILTARGET se obrátila na tiskové oddělení ČD s žádostí o podrobnější informace o jeho průběhu. Tiskové oddělení ČD uvedlo, že přihlášky do výběrového řízení lze podat do 7.3.2022. Následně nového šéfa ČD vybere pětičlenná komise a oznámí výsledek veřejnosti. Probíhající výběrové řízení si ČD nepřejí komentovat.

Tagy