EU version

Přibližujeme se Západu! Dopravci pošlou na koleje vozidla za miliardy

Přibližujeme se Západu! Dopravci pošlou na koleje vozidla za miliardy
foto: ČD / Public Domain /Ilustrativní
14 / 04 / 2024

Česká železniční doprava se rychle blíží evropským standardům díky rozsáhlým investicím do vlaků a zlepšování služeb. Letos pošlou dopravci na koleje vozidla za miliardy.

"Čeští železniční dopravci se kvalitou poskytovaných služeb rychle přibližují standardům na západ od nás. Je to především díky investicím do vlaků a zlepšování zákaznického servisu. Ještě letos dopravci pošlou na koleje zcela nová vozidla za zhruba 16 až 17 miliard korun.

Například RegioJet letos plánuje nákupy za cca 1,5 miliardy, příští rok to budou až 3 miliardy korun. Téměř 15 miliard letos do nových vozidel investují České dráhy,“ říká Petr Moravec, výkonný ředitel SVOD Bohemia a dodává:

“Nákupy vlaků chystají i další naši dopravci. V horizontu deseti let tak mohou podle odhadů investice do železničních vozidel u nás výrazně přesáhnout částku sto miliard korun. Významná část přitom bude směřovat do pořízení nejmodernějších bezemisních vozidel elektrické trakce, jako jsou elektrické jednotky či vícesystémové lokomotivy. Další miliardy dopravci zaplatí například za modernizace stávajících vlaků, nákup již provozovaných vozidel ze zahraničí, do rozvoje údržbové základny nebo do zlepšování zákaznického servisu.“

Zdroj: Petr Moravec, výkonný ředitel Svazu osobních železničních dopravců

Tagy