foto: Liberty Ostrava / Public domain/Liberty Ostrava
Médii proběhla na začátku února zpráva, že skupina CE Industries byznysmena Jaroslava Strnada jedná o možnostech vstupu do Liberty Ostrava. Tato společnost je momentálně v krizi a kvůli dluhu na elektrické energii musela přerušit výrobu. Spekulovalo se nad tím, že Strnadův zájem o tento areál není doposud jistý.
Přestože zatím nedošlo k dohodě o možnosti odkupu Liberty Ostrava ze strany Strnada, tento nyní přišel se zajímavým způsobem, jak do areálu (do dveří) nenápadně vsunout nohu, a to za pomoci státního úřadu, který má být ze zákona zcela nezávislý – Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
Abychom vysvětlili, jak se to má Strnadovi přes spřátelené subjekty podařit, musíme se nejprve podívat na to, jak fungují dodávky elektřiny a distribuce elektřiny v areálu Liberty Ostrava. Tato společnost totiž nyní sice přišla o dodávky elektřiny od výrobce, společnosti Tameh, které dluží cca 2 miliardy korun, nicméně Liberty Ostrava je stále držitelem licence na distribuci elektřiny v tzv. lokální distribuční soustavě, která je vymezena právě areálem v Ostravě Kunčicích. Dodávky elektřiny tak do areálu vybraným společnostem i nadále proudí – konkrétně těm společnostem, které energie nakupují od jiných dodavatelů, než je Tameh.
V minulém týdnu ohlásil ERÚ, že se obává kolapsu dodávek proudu pro firmy v areálu Liberty a zahajuje řízení, jehož výsledkem by mělo být, že uvedenou lokální distribuční soustavu převezme firma miliardáře Pavla Hubáčka – společnost UCED Vítkovice ze skupiny Creditas.
„Preventivní zahájení řízení je v zájmu odběratelů, aby nedošlo k přerušení dodávek, pokud by se situace náhle zhoršila. To, že řízení bylo zahájeno, ale ještě neznamená, že opatření nad rámec licence bude skutečně uloženo. Jestliže se situace vyřeší a licencovaný subjekt činnost neukončí, nemá ERÚ k uložení takového opatření zákonný důvod,“ sdělil mluvčí energetického regulátora Michal Kebort pro server seznamzpravy.cz.
Není přitom zřejmé, na základě jakých podkladů ERÚ uvažuje o uložení povinnosti nad rámec licence právě společnosti UCED Vítkovice, přičemž aby tuto povinnost mohl UCED Vítkovice uložit, musí ERÚ odebrat licenci Liberty Ostrava (nebo alespoň zahájit řízení o odebrání licence). Jako důvod ERÚ uvádí skutečnost, že Liberty Ostrava nemá zajištěnu energii na provozování LDS. Co ovšem stojí za pozornost, je skutečnost, že mezi skupinou Creditas, do níž patří UCED Vítkovice, a skupinou CE Industries, která chce odkoupit Liberty Ostrava, stojí dlouhá historie spolupráce.
Jaké jsou tedy vztahy mezi Creditas, která vlastní UCED Vítkovice a patří Karlu Hubáčkovi, a CE Industries, kterou vlastní průmyslník Jaroslav Strnad?
Jako nejviditelnější důkaz spolupráce je mimo jiné i to, že obě skupiny sídlí ve stejné budově na pražské Florenci. Budova patří olomouckému finančníkovi Pavlu Hubáčkovi, majiteli skupiny Unicapital a Banky Creditas a v jednom z pater pak sídlí i průmyslník Jaroslav Strnad a jeho holding CE Industries.
Byla to právě Hubáčkova skupina Creditas, která v minulosti pomáhala Jaroslavu Strnadovi při financování klíčových akvizic. Mimo jiné spolu ale velmi úzce koexistují i v ostravských Vítkovicích. Za 1,2 miliardy korun, tedy za trojnásobek vyvolávací ceny, vydražila v roce 2021 společnost Skatlop olomouckého podnikatele Karla Hubáčka ostravské Vítkovice Heavy Machinery (VHM). V aukci se jako jeden celek prodával areál na více než 50 hektarech pozemků, včetně obrovských hal, strojního vybavení, materiálu, zaměstnanců i know-how.
Před Skatlopem byl většinovým vlastníkem Vítkovice Heavy Machinery Strnadův holding CE Power Industries. Insolvenční návrh na VHM podalo v roce 2020 vedení této společnosti. Firma byla dlouhodobě ztrátová a nebyla schopná platit své závazky, zejména za dodávky energií.
Strnad ale s prodejem VHM z Vítkovic nezmizel úplně - ve Vítkovicích i nadále sídlí provozovny jeho dvou firem – Vítkovické železniční opravny a Vítkovická doprava. Nutno podotknout, že majitel společnosti Skatlop, Karel Hubáček, je přitom bratranec Pavla Hubáčka ze skupiny Creditas.
Jak jde vidět, Creditas, bratranci Hubáčkovi a CE Industries spolu mají opravdu velmi úzké vztahy – sdílí budovy, kupují si navzájem své společnosti. A dokonce se navzájem i propagují. CE Industries na svých webových stránkách glosuje loňskou konferenci All for Power 2023 a konkrétně velebí to, že vstup UCED (banky CREDITAS) do významného energetického sektoru přinesl po letech závan čerstvého vzduchu, zejména v oblasti, na kterou se zaměřujeme. CE Industries se zde dokonce i přiznává k existující spolupráci s UCED, přičemž ji vnímá jako velkou příležitost pro CE ENGINEERING a věříme, že tato spolupráce vytvoří prostor pro využití našich sesterských společností jako Chemcomex a MICO.
A to není jediná spolupráce Strnada se společnosti UCED. V roce 2021 společnost UCED Energy uzavřela s CE Industries smlouvu na dodávku stavby „Ekologizace tepelného hospodářství v areálu Sigma Hranice“, jejímž cílem mělo být snížení nákladů na energie spolu se snížením emisí.
Má ještě někdo pochybnosti o tom, že ovládnutí lokální distribuční soustavy v areálu Liberty Ostrava firmou, která patří dlouhodobému spojenci Strnada, je tou pomyslnou nohou ve dveřích k ovládnutí celé Liberty Ostrava?
Rozhodne-li tedy ERÚ o tom, že to bude UCED Vítkovice, kdo bude provozovat tuto lokální síť, pak dává Strnadovu souputníkovi velkou moc nad osudem ostatních firem, které v areálu i přes přerušení výroby nadále fungují. Ale co by to znamenalo fakticky si povíme až v dalším díle tohoto seriálu.
Zdroj: redakce