foto: U.S. Department of State from United States / Public Domain / Wikimedia Commons/Ilustrativní foto, Jan Lipavský
Ministr dopravy Volker Wissing opustil německou FDP po rozpadu vládní koalice, ale rozhodl se ve vládě zůstat jako nestraník. Následoval tak podobný krok, jaký učinil český ministr zahraničí Jan Lipavský po odchodu Pirátů z české vlády. Oba politici tak pokračují ve svých funkcích navzdory rozporům uvnitř svých stran.
Volker Wissing a Jan Lipavský, podobný osud politiků
Německá vládní koalice se rozpadá. FDP (Němečtí liberálové) v důsledku konfliktu o výši další pomoci Ukrajině. K odchodu zavelel předseda strany a ministr financí Christian Lindner. Ministr dopravy Volker Wissing rovněž nominovaný FDP se zachoval přesně podle modelu, který zvolil Jan Lipavský po odchodu Pirátské strany z české vlády: nejprve vystoupil z FDP, ve které byl od roku 1998 a zastával v ní významné funkce, aby ihned poté šéfovi spolkové vlády Olafu Scholzovi předložil demisi.
Psali jsme
Rozpad vládní koalice a pravděpodobné předčasné volby v Německu na jaře 2025 přinášejí velkou nejistotu pro německého nákladního železničního…
Volker Wissing zůstává ve vládě, tak jako Jan Lipavský
Spolkový kancléř se místo přijetí nebo odmítnutí demise Wissinga zeptal, zda je připraven pokračovat ve funkci i za nových podmínek. Po krátkém zvážení odpověděl Wissing kladně. Wissing oznámil, že zatím nemá v úmyslu vstoupit do jiné politické strany ani se distancovat od „základních hodnot“ FDP.
Řekl, že jeho rozhodnutí je osobní a je zároveň v souladu s jeho představou převzít odpovědnost i na další období. „Chci zůstat věrný sám sobě,“ vysvětlil a oznámil, že tedy bude součástí vlády jako nestraník. Wissing byl současně předsedou FDP ve spolkové zemi Porýní-Falc. Straně oznámil, že nastaly těžké časy, mnoho lidí je zneklidněno. Apeloval „na všechny“, aby ve svých rolích jednali „zodpovědně“ pro demokracii. Podle něj všichni v FDP už dlouho znali jeho postoj.
Zdroj: bmdv.bund.de
Tagy