foto: Liberty Ostrava/Největší krize Liberty v historii. Masovému propouštění brání kolektivní smlouva
Trh s ocelí se posledních několik měsíců potýká s propadem. Důvodem je pokles meziročních cen ocelářských produktů o polovinu, absencí poptávky ve stavebnictví a strojírenství a zároveň s boji s levnými dovozy. Tomu, jak kritická situace je například v ostravské huti Liberty indického podnikatele Sandžíva Gupty svědčí hned několik událostí, které vyvstaly na povrch v srpnu.
Společnost Liberty se potýkala s problémy, kvůli kterým musela zastavit některé ze svých provozů již v minulosti, avšak k uzavření největší koksárenské baterie dojde pravděpodobně toto září. O tom, že se nejen na železničním trhu dlouhodobě mluví o špatné finanční kondici společnosti informovala redakce RAILTARGET již dříve (čtěte zde). Ukončení tohoto provozu se nese se značnými obavami ze strany odborů, neboť zajišťuje huti polovinu výroby potřebného koksu.
„Situace je velmi kritická, vlastně nejhorší za posledních 30 let. V huti jsou velké obavy zaměstnanců o práci a o budoucnost firmy,“ přiznal portálu Hospodářské noviny Roman Bečica, předseda odborů ocelárny Liberty Ostrava, který prozradil, že při provozu jedné pece není udržitelné zaměstnávat tolik lidí, jako je zaměstnáváno nyní.
Psali jsme
Nejen na železničním trhu se dlouhodobě mluví o špatné finanční kondici společnosti Liberty. Nyní však společnost uzavírá jeden ze svých…
Podle dostupných informací se začínají objevovat zprávy, že Liberty hradí faktury jeden až dva měsíce po splatnosti. Hutní podnik tak dluží za dodávky energií společnosti Tameh Czech. Problémy nejsou ale žádnou novinkou, přetrvávají již od jara, kdy Tameh Czech začala vyhrožovat omezením dodávek. V tu chvíli neměla Liberty problém uhradit část dluhů, nyní se však nachází ve stejné situaci, které přitížila i ta skutečnost, že Liberty bude vůbec poprvé dlužit i státu. Částku jeden a půl miliardy si společnost vypůjčila od německé banky Greensill, která za covidové pandemie v roce 2021 zkrachovala, a nyní stejnou částku věřitelé žádají po státní pojišťovně EGAP, která se za úvěr zaručila.
Jednání o budoucích dohodách s Greensill a již zmíněných nemalých dluhů jsou podle nové mluvčí Liberty Kateřiny Zajíčkové v „pokročilé fázi“. Takovou formulaci ale podle Hospodářských novin Guptova skupina v posledních měsících používá příliš často. Krach Greensillu, který tvořil páteř financování celé Liberty Steel i mateřské GFG Alliance, totiž představuje vážný problém. „Pád Greensillu, po němž zbyly dluhy ve výši několika miliard dolarů, je ve Velké Británii předmětem vyšetřování protikorupčního úřadu,“ uvádí redakce portálu. Gupta získal Liberty Ostrava v roce 2019, kdy ji společně s dalšími evropskými podniky odkoupil od ocelářské jedničky ArcelorMittal. Většinu této doby se však ocelářský trh nacházel v krizi, tedy s výjimkou rekordních cen v roce 2021 a části roku 2022, kdy zvýšila tržby o 109 procent.
Společnost Liberty však zatím plní všechna ujednání kolektivní smlouvy a nedochází ke zpoždění výplat mezd zaměstnancům. Podle zástupce odborů v dozorčí radě společnosti Petra Slaniny dochází ke „krocení“ managementu s případným úmyslem masivního propouštění. Společnost by tak musela svým dlouholetým zaměstnancům vyplatit odstupné ve výši 11 až 13 platů. Vyjednávání o nové smlouvě by tak měla začít v průběhu tohoto měsíce.
Psali jsme
Na českém železničním trhu se dlouhodobě mluví o špatné finanční kondici společnosti LIBERTY. Podle některých zákulisních informací není společnost…
Zdroj informací: HN, Redakce