foto: Archiv/Železnice
Na protiruské sankce vyhlášené západními státy po invazi ruských vojsk na Ukrajinu zareagovala Moskva zákazem exportu elekroniky, zdravotnického materiálu, techniky, telekomunikačního, automobilového a zemědělského zboží. Seznam čítající přes 200 položek zahrnuje i železniční vagony a kontejnery.
Sankce mají zasáhnout 45 států uvedených na seznamu nepřátelských zemí. Nachází se na něm celá Evropská unie, tedy i Česká republika. Premiér Michail Mišustin oznámil, že zákaz exportu se dotkne zboží vyrobeného zahraničními společnostmi působícími v Rusku.
Bojkot zasáhne například automobilový průmysl či železniční dopravu. Zákaz prodeje železničních vagonů a lokomotiv z Ruska však pravděpodobně nezpůsobí problémy větších rozměrů. S problémy by se naopak mohla potýkat například společnost Stellantis vlastnící značky Peugeot nebo Citroën. Ta plánovala exportovat produkty vyrobené v Rusku do Evropy a dalších částí světa.
Některé společnosti zabývající se železniční technikou již ukončily spolupráci s Ruskem z vlastního přesvědčení. Například francouzský Alstom v prohlášení z 9. března uvedl, že pozastaví veškeré dodávky z Ruska. Rovněž skupina pozastavuje veškeré budoucí obchodní investice v Rusku. Alstom disponuje podílem ve společnosti Transmashholding (TMH). U tohoto ruského poskytovatele lokomotiv a železničního vybavení vlastní 20 % jako kapitálovou investici.
"Mezi Alstom a TMH neexistovala žádná věcná obchodní ani provozní vazba," uvedl Alstom. "Účetní hodnota bude přehodnocena v rámci účetní závěrky za fiskální rok 2021/22,“ dodal.
Tagy