foto: Wikimedia Commons/železniční stanice Katowice (ilustrační foto)
Polská vláda plánuje revoluci v financování železničních investic. Změny jsou součástí širší strategie rozvoje železniční dopravy v Polsku, která je v situaci, kdy země dokázala dokončit páteřní dálniční síť, stále častěji označována za prioritu v dopravní politice země.
Polská vláda plánuje revoluci v financování železničních investic. Změny jsou součástí širší strategie rozvoje železniční dopravy v Polsku, která je v situaci, kdy země dokázala dokončit páteřní dálniční síť, stále častěji označována za prioritu v dopravní politice země.
Více peněz pro železnici bez zdražení paliv
Jak oznámil náměstek ministra infrastruktury Piotr Malepszak v rozhovoru pro deník Dziennik Gazeta Prawna, základem robustního a dlouhodobého financování železniční infrastruktury budou prostředky z daně z minerálních olejů (paliv). Změna bude založena na novém poměru spotřební daně a palivové daně v ceně benzínu a nafty. Polská vláda chce palivovou daň zvýšit, zatímco spotřební daň tomu úměrně snížit. S palivovou daní může polská vláda zacházet suverénně a její výnos přímo investovat do navýšení prostředků do tzv. Železničního fondu.
Náměstek ministra Malepszak veřejnost ujistil, že změna podílu bude vůči výsledné ceně paliv neutrální, tedy nebude mít vliv na konečnou cenu paliva pro řidiče. Vláda počítá s tím, že každoročně bude moci převést do Železničního fondu financujícího investice do železniční sítě ze současných 2 miliard PLN na 10 miliard PLN.
Psali jsme
Polský železniční gigant PKP Cargo šokoval trh náhlou výměnou ve svém čele. Dozorčí rada jen pár dní před Vánoci odvolala předsedkyni představenstva…
Stabilní financování železniční infrastruktury
Podle náměstka ministra Malepszaka mají nová řešení zajistit železnicím finanční stabilitu a nahradit dosavadní model jednoročního rozpočtování. Prostředky z Železničního fondu bude možné flexibilně spravovat, což znamená, že úspory realizované v daném roce nebo na konkrétních projektech bude možné v budoucnu využít na jiné účely.
Malepszak zdůraznil, že takový přístup umožní efektivnější plánování a realizaci investic. „Dziennik Gazeta Prawna” také informuje, že dalším krokem v reformě má být umožnění Železničnímu fondu vydávat cenné papíry a zadlužovat se. Taková změna by měla posílit finanční možnosti fondu a urychlit realizaci klíčových infrastrukturních projektů.
Pro střednědobé stabilní financování dopravní infrastruktury, které je už praxí v Německu a v Rakousku, se dlouhodobě vyslovuje Hospodářská komora České republiky a většina nákladních a osobních železničních dopravců. Závislost odvětví na nedbale naplánovaném rozpočtu SFDI a ad hoc rozhodování Centrální komise MD ČR o rozsáhlých investicích by se také mohlo v ČR stát brzy minulostí. Železniční dopravci by to rozhodně uvítali.