EU version

Liberty Ostrava pod tlakem: Dluhy na pojištění, zastavená výroba a hledání cesty ven!

Liberty Ostrava pod tlakem: Dluhy na pojištění, zastavená výroba a hledání cesty ven!
foto: Public Domain /Liberty Ostrava
07 / 05 / 2024

Melodrama okolo ostravské huti Liberty se vyostřuje. Nejenže k obnovení výroby oceli ve vysoké huti nedojde dříve než příští rok. Navíc je podnik v prodlení s platbami odvodů na zdravotní a sociální pojištění za své zaměstnance.

Liberty Ostrava je od loňska v problémech. Už delší dobu má potíže platit závazky a od prosince, kdy jí Tameh Czech zastavil dodávky energií, většina jejích provozů stojí. Zaměstnanci obou firem jsou od té doby doma. Tíživou situaci podtrhuje skutečnost, že podnik za březen neodvedl za zaměstnance zdravotní pojištění a dvě třetiny sociálního pojištění. Podle mluvčího Liberty je to kvůli vyšším nárokům na hotovost tak, jak se snaží zvyšovat výrobu a dostat zaměstnance zpátky do práce.

„Byť se budeme vždy snažit provádět platby včas, může během plnění restrukturalizačního plánu a finanční stabilizace podniku docházet v určitých momentech ke krátkodobým zpožděním plateb,“ hájil se zástupce hutí. 

Co dál s energiemi..

Hnutí Liberty Ostrava si musí sehnat nového dodavatele energií. Vysoká pec tak začne být opět v provozu až na začátku příštího roku. Huť ale původně odhadovala opětovný zážeh na letošní červen. To by ale znamenalo obnovením spolupráce s Tamehem. Nicméně to se ale nekoná.  Přitom obnovení provozu vysoké pece je klíčová součást restrukturalizačního plánu Liberty. Je potřeba připomenout, že vysoká pec slouží k samotné výrobě oceli, tedy k takzvané prvovýrobě. A ta je pro podnik zcela zásadní.

„Znovuspuštění prvovýroby zajistí stabilizaci finanční situace podnikatele do budoucna a schopnost závodu generovat peněžní tok, ze kterého bude možné uhradit pohledávky dotčených stran bez ohrožení další provozuschopnosti závodu,“ zdůvodnila Liberty v restrukturalizačním plánu. Ten také odkazuje k novému energetickému komplexu, který bude poskytovat potřebné zdroje pro spuštění pece a provoz závodu.

„Nový energetický komplex bude zajišťovat studený vzduch pro vysokou pec prostřednictvím elektrických dmychadel, páru prostřednictvím moderních kotlů a stlačený vzduch prostřednictvím množství kompresorů,“ popisuje dále Liberty v plánu. Ale zadarmo to nebude. Náklady se vyšplhají podle odhadů na 40 milionů eur.  

Obnovení výroby se má týkat jen jedné ze tří vysokých pecí. Je tedy řeč o stejném režimu jako před vypuknutím krize. V útlumu je od října. S čím ale Liberty nepočítá, je obnovení provozu koksárny, a to z důvodu technické a finanční náročnosti. Od odstavení koksárny si huť slibuje měsíční úsporu kolem 25 milionů korun, z kterých chce zaměstnancům nabídnout rekvalifikaci v rámci možného přesunu na jinou pozici v rámci podniku.

Zdroj: Novinky.cz; Seznam Zprávy; Redakce RT

Tagy